Klasycystyczny pałac w Cieleśnicy został wzniesiony w latach 1832-35 dla Andrzeja Serwińskiego, ówczesnego właściciela majątku.

Jest to piętrowa budowla zbudowana na planie prostokąta z imponującym czterokolumnowym portykiem, nakryta dachem czterospadowym. Rezydencję otacza park krajobrazowy w stylu angielskim założony po 1810 roku. Do pałacu prowadzi akacjowa aleja dojazdowa, a na osi elewacji tylnej w parku znajduje się staw.

Następnym właścicielem majątku był bratanek Serwińskiego Stanisław, którego córka Maria wyszła za mąż za Henryka Rosenwerth-Różyczkę. W posiadaniu tej rodziny dobra cieleśnickie znajdowały się do 1944 roku. Po II wojnie światowej, do 1989 roku mieściła się w nim dyrekcja miejscowego PGR-u, a następnie był własnością AWRSP. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i przechodzi generalny remont.

Cieleśnica jest położona ok. 25 km na północny-zachód od Terespola, przy lokalnej drodze do Białej Podlaskiej ( ok 18 km). Jadąc od Białej, we wsi należy skręcić w asfaltową ulicę w prawo i po ok 2 km za stawami w lewo w polną drogę, która doprowadzi nas do pałacu.

Zdjęcia wykonano w maju 2008 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Element dekoracji ściennej

  • Elewacja tylna