W XIV wieku między ulicą U Furty i Tobiasza powstała gotycka kaplica z przylegającym do niej budynkiem szpitalnym. Kaplica przykryta została dekoracyjnym sklepieniem gwiaździstym. W XV wieku dobudowano do kaplicy nawę kościelną, zmieniając kaplicę w prezbiterium nowego kościoła św. Ducha. Dach zwieńczono sygnaturką o wysokim spiczastym hełmie. Budynek szpitalny był połączony z nawą kościoła. Południowa ściana mieściła ostrołukowe okna, a po przeciwnej stronie pięć arkad otwierało wnętrze kościoła bezpośrednio na przyległą od północy salę szpitalną, dzięki czemu chorzy mogli brać udział w nabożeństwach. W połowie XVII wieku rozebrano budynek szpitala, a kościół św. Ducha stał się budowlą wolno stojącą. Zamurowano arkady i przebito okna w nawie północnej. W 1807 roku spłonęła charakterystyczna sygnaturka. W 1945 roku spalił się dach i cały wystrój wnętrza kościoła.

Po wojnie częściowo odrestaurowanej świątyni odebrano sakralny charakter i połączono z nowo wybudowaną Szkołą Podstawową nr 50 im. Emilii Plater. Zabytkowy kościół pełni obecnie funkcje szatni ( na parterze ) i sali gimnastycznej ( na piętrze ).

Po drugiej stronie ulicy Tobiasza stoi piętrowy budynek dawnego szpitala miejskiego. Nad wejściem do dawnego szpitala jeden z gdańskich rzeźbiarzy umieścił dwie figury. Nad pięknym portalem zobaczyć można postacie Aneczki i Jakuba. Wg legendy spisanej przez J. Sampa była to para nieszczęśliwych kochanków, która przez wiele lat nie mogła być razem. Jakub był biednym tragarzem, który musiał wyjechać w świat w poszukiwaniu pieniędzy, bez których nie mógł poślubić ukochanej Aneczki. Lata mijały, a luby nie wraca. Aneczka odmawiała ożenku z innymi, opuściła rodzinny dom i zaczęła pracę w szpitalu. Po latach, już jako starzy ludzie, kochankowie spotkali się pod świątynią. Okazało się, że Jakub kilkakrotnie tracił wszystko, co zarobił – raz w wyniku morskiej katastrofy, innym razem w pożarze gospody, a raz został nawet ograbiony przez własnego przyjaciela. Nie miał po co wracać, ale nigdy nie przestał kochać. Teraz wreszcie mogli spełnić swoje marzenie – pobrali się i zadziwili tym wszystkich. Na pamiątkę tej wielkiej miłości umieszczono ich podobizny nad wejściem, aby już na zawsze mogli być razem.

Kościół św. Ducha, gdzie dziś mieści się szkoła jest położony przy ul. Grobla IV / 8, a szpital przy ul.Tobiasza.

Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.

  • Widok od ul. Grobla

  • Widok od ul. Tobiasza

  • Dawna kaplica - prezbiterium

  • Dawna kaplica - prezbiterium

  • Dawny szpital

  • Dawny szpital

  • Renesansowy portal

  • Figury Aneczki i Jakuba