Targ Węglowy (niem. Kohlenmarkt) to plac w Gdańsku na Głównym Mieście. Plac jest elementem Drogi Królewskiej. Targ Węglowy jest położony pomiędzy główną arterią komunikacyjną w postaci ulicy Wały Jagiellońskie i najsłynniejszą ulicą Gdańska Długą. Od południa łączy się z ulicą Bogusławskiego, od północy z Targiem Drzewnym.

Miejsce na którym się dziś znajduje Targ Węglowy nadane zostało Miastu przywilejem w 1342 roku. Zwano je wówczas „anger umme sente Gertruden kirchhof“ (‚ugór przy cmentarzu św. Gertrudy’). Od XV wieku plac służył handlowi węglem i dlatego też zaczęto go nazywać Targiem Węglowym. Także w XV wieku przeniesiono nań Jarmark Dominikański, który przedtem odbywał się w murach miasta. Już w tym samym wieku zaczęto używać równolegle drugiej nazwy Domniksplan (‘Plac Dominikański’). W XVII wieku, gdy Targ Węglowy objęły nowożytne umocnienia miejskie, powstał w po jego zachodniej stronie pchli targ zwany Grosse Vendet lub Tagnete (Tandeta). Obszar bezpośrednio przed Zbrojownią zwano w 19 wieku Erbsenmarkt (‘Targ Grochowy’). W 1933 roku ówczesnym władzom nie podobała się nazwa placu, więc go przemianowano na Theaterplatz (‚Plac Teatralny’). Zmiana ta nie przyjęła się wśród gdańszczan.

W dzisiejszych czasach Targ Węglowy używany jest jako wielki parking. Cyklicznie bywa miejscem imprez i koncertów (pawilony jarmarku dominikańskiego, festyny, koncerty). Nawierzchnia w całości wykonana jest z granitowego bruku. Najważniejsze zabytki i budowle położone przy Targu Węglowym to:

– Katownia i Brama Wyżynna,

– Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama,

– Wielka Zbrojownia,

– Baszta Słomiana,

– Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,

– Teatr Wybrzeże,

– Drzewko Milenijne.

Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Widok od Targu Drzewnego

  • Widok na Teatr Wybrzeże

  • Brama Wyżynna

  • Katownia

  • Brama Złota i Dwór Bractwa św. Jerzego

  • Baszta Słomiana

  • Wielka Zbrojownia