Pomnik króla Jana III Sobieskiego, dzieło lwowskiego rzeźbiarza Tadeusza Barącza, został ufundowany przez miasto Lwów i odsłonięty 20 listopada 1898 roku. Brązowy monument został odlany w wiedeńskiej firmie Artura Kruppa, a podstawę pomnika wykonała pracownia rzeźbiarska Juliana Markowskiego ze Lwowa. Do postaci króla pozował kupiec Marian Stipal. Ważący blisko 7 ton posąg stanął we Lwowie na skwerze na Wałach Hetmańskich, w najbardziej reprezentacyjnym spacerowym ciągu Lwowa. Dziś miejsce to zajmowane jest przez pomnik Tarasa Szewczenki. Króla przedstawiono w tradycyjnym stroju narodowym – żupanie i kontuszu, w chwili gdy na bojowym rumaku z buławą w dłoni przeskakuje przez zniszczone działo tureckie. Postać króla była zwrócona twarzą na południowy wschód, skąd najczęściej nadchodziło niebezpieczeństwo dla Lwowa.

Pomnik szczęśliwie, bez uszkodzeń przetrwał obie wojny światowe, czym w niemałe zakłopotanie wprawił powojenne władze Ukrainy, a raczej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Przywódcom władzy ludowej wyraźnie nie podobał się bohater szlacheckiej Rzeczypospolitej, gdyż rozważali nawet komiczny plan przemianowania posągu na pomnik Bohdana Chmielnickiego. Absurdalny pomysł nie zyskał aprobaty i ostatecznie w 1950 roku Jan III Sobieski powędrował do Polski, gdzie spoczął na trawniku przy Pałacu Wilanowskim.

Po 16 latach przewieziono go do Gdańska, ustawiono na jednym z głównych placów Starego Miasta – Targu Drzewnym i 26 czerwca 1965 roku ponownie odsłonięto. Pomnik usytuowano tak, że król zwrócony jest w kierunku zachodnim. Oryginalne tablice z tekstem „Królowi Janowi III miasto Lwów” nigdy nie został zamontowane z powrotem. Najprawdopodobniej zostały zabetonowane w skrzyniach wewnątrz pomnika. Obecne tablice zostały wykonane w latach dziewięćdziesiątych z piaskowca przez rzeźbiarza Czesława Gajdę, który uprzednio w latach osiemdziesiątych dokonał rekonstrukcji innych części kartusza.

Pomnik usytuowany na Targu Drzewnym jest otoczony malutkim parkiem z ławeczkami.

Zdjęcia wykonano w marcu 2011 roku.

  • Odtworzona tablica

  • Kartusz herbowy

  • Miejsca zwycięskiich bitew króla