Miasto Achalciche powstało na przełomie X i XI wieku. Pod koniec XVI wieku zostało podbite przez Imperium Osmańskie, pod którego rządami pozostawało przez wiele wieków. Z tych czasów pozostały budynki takie jak meczet, minaret i zabudowania pałacowe.

Na wzgórzu Rabati, położonym w starej części miasta, znajduje się zamek-twierdza z XII wieku. Teren twierdzy zajmuje około 7 hektarów. Znajduje się tam m.in.: złożony system fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, kościół, regionalne Muzeum Historyczne, meczet z 1752 roku oraz ruiny medresy.

Jeszcze kilka lat temu były to tylko malownicze ruiny położone na wzgórzu Rabati. Jednak przygotowując się do kolejnych wyborów i promując wizję Gruzji jako imperium turystycznego, w maju 2011 roku ówczesny prezydent zarządził odbudowę zamku i całego kompleksu wokół niego położonego. Otwarcie nastąpiło z wielka pompą 16 sierpnia 2012 roku. Odrestaurowany kompleks zawiera prawie wszystko, co można w takim miejscu umieścić. Jest zamek, jest muzeum, jest cerkiew, jest meczet, jest synagoga, jest fontanna, jest hotel, jest mnóstwo schodów, chodniczków i krużganków.

Niestety, czar pryska, gdy człowiek zaczyna przyglądać się z bliska temu, w jaki sposób wybudowane zostały poszczególne konstrukcje. Ewidentnie architekt poszedł w ilość a nie w jakość, stawiając na tanie materiały i możliwość szybkiej budowy. Prawie wszystko wykonane jest z betonu, a o detale zadbano tylko od reprezentacyjnej strony budynków. Część chodników, mostków i krużganków to atrapy prowadzące donikąd, a co gorsza, wiele elementów już teraz odpada, kruszy się i niszczy. Absurdalne pomieszanie stylów dodatkowo potęguje wrażenie chaosu i budowlanego niechlujstwa.

W 1944 roku około 115 tys. mieszkających w tym regionie mechetyjskich Turków zostało wygnanych przez Berię do Centralnej Azji. Wg danych z 2002 roku miasto liczy ok. 18,5 tys. mieszkańców, z czego 61% to Gruzini, a 37% to mniejszość ormiańska. Mieszka w nim także dość liczna Polonia. Działa Związek Polaków Południowej Gruzji. Stowarzyszenie to tworzą głównie potomkowie zesłanych na Kaukaz powstańców styczniowych.

Achalciche jest położone w południowo-zachodniej części kraju, w Małym Kaukazie nad rzeką Pocchowi-Ckali, około 40 km na południowy-zachód od Bordżomi.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2018 roku.

  • Panorama twierdzy

  • Widać kopułę meczetu