Monastyr Dżwari w Mccheta został zbudowany w VI wieku. Według tradycyjnych źródeł św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo,  zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. Dlatego też późniejszy kościół nazwano Dżwari, co w języku gruzińskim dosłownie oznacza „krzyż”.

Około 545 roku na tym miejscu został wzniesiony pierwszy, mniejszy kościół, który został nazwany Małym Kościołem Dżwari. Drugi, większy, zwany Wielkim Kościołem Dżwari, został wybudowany obok pierwszego w latach 586-605. Świątynię wzniesiono na planie krzyża greckiego z czterema apsydami. Na skrzyżowaniu ramion umieszczono kopułę wspartą na ośmiokątnym tamburze. Świątynia jest prawdziwą perłą gruzińskiej architektury, która posłużyła za pierwowzór dla dziesiątek innych świątyń w Gruzji. Jego fasadę zdobią rzadko spotykane i różnorodne płaskorzeźby. Znaczenie monastyru Dżwari rosło wraz z upływem czasu i przyciągało wielu pielgrzymów. Także dzisiaj Wielki Kościół jest wykorzystywany podczas ważniejszych uroczystości. Zachowały się też fragmenty krzyża św. Nino.

Przez wieki budynki monastyru ulegały zniszczeniu na skutek erozji oraz niewłaściwego utrzymania i braku konserwacji. Monastyr wygląda dumnie tylko z daleka. Kiedy zbliżymy się do niego bliżej, zobaczymy, że wszystkie budynki, które kiedyś zostały zbudowane by służyć monastyrowi, rozpadły się pod wpływem czasu, a także mury samego Dżwari są nadgryzione zębem czasu. Zachowało się kilka zdobień, które powstały na przestrzeni wieków, widać, jak piękne było to miejsce w latach świetności. Widać też jednak, że dużo pracy przed konserwatorami, by zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Wchodząc do środka, zobaczymy, że świątynia jest stosunkowo niewielka, jednak mimo tego ma cztery absydy. Nie zobaczymy tu malowideł, płaskorzeźb i bogatych zdobień, w tym miejscu króluje surowy kamień i chłód. W panującym półmroku wnętrza, zobaczymy surowe ściany i ogromny krzyż na środku dookoła którego chodzą wierni. W sumie panuje tu atmosfera dawno minionej podniosłości i ulotny zapach sacrum. Dżwari jest obecnie wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata. Monastyr stoi na krawędzi urwistego wzgórza górując wysoko ponad miastem.

Mccheta znajduje się we wschodniej Gruzji, około 20 km na północ od Tbilisi. Monastyr Dżwari jest położony na wzniesieniu, około 1,5 km na wschód od centrum Mcchety, przy ujściu Aragvi do Kury.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2018 roku.

  • Widok z parkingu

  • Główne wejście

  • Archiwolta nad portalem

  • Ikonostas

  • Z prawej ikona św. Nino

  • Widok z Mcchety