Neogotycki kościół mennonicki w Jeziorze został zbudowany w 1865 roku, a poprzedzał go drewniany budynek, który był ściśle związany z dwoma okolicznymi miejscowościami: Markusy i Rozgart. Mała grupa menonitów z Jeziora oraz flamandzka wspólnota z Orłowskiego Pola i Gdańska chciała dopuścić możliwość zawierania małżeństw mieszanych z grup flamandzkich i fryzyjskich oraz innych wyznań religijnych, chcących przyłączyć się do wspólnoty poprzez chrzest. Ze względu na brak akceptacji propozycji przez większą część zgromadzenia w Jeziorze oraz innych zgromadzeń fryzyjskich, nastąpił rozłam wśród menonitów. Mniejsza grupa, w 1791 roku wybudowała w Markusach nowy dom modlitwy. Z czasem jednak różnice wyznaniowe zaczęły zanikać i w Jeziorze zbudowano nową, murowaną świątynię istniejącą do dziś, która stała się wspólnym miejscem spotkań dla obu grup.

Budynek po II wojnie światowej pełnił funkcję magazynów zbożowych, a obecnie jest obiektem nieużywanym, podobno czeka na adaptację na cele muzealne. Dawny kościół mennonicki jest konstrukcją murowaną, osadzoną na kamiennym fundamencie zbudowaną na planie prostokąta, przykrytą dwuspadowym dachem z dwoma wejściami wschód-zachód. Zdobią go: ostrołukowe okna z maswerkami, dekorowane gzymsy i sterczyny na narożach. Jednoprzestrzenne wnętrze pierwotnie obiegały empory wsparte na drewnianych kolumnach, z wmontowaną kazalnicą. Z kościołem mennonickim związany był XVIII-wieczny cmentarz mennonicki, obecnie zniszczony, z zachowaną aleją główną i kilkoma nagrobkami.

Jezioro jest położone 8 km na południe od Elbląga. Kościół pod nr 16 znajduje się w południowej części wsi, tuż przy drodze.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.

  • Widok od szosy

  • Maswerki w oknach

  • Elewacja tylna