Dwór w Kruszowie został zbudowany pod koniec XVIII wieku przez pułkownika wojsk koronnych Michała Ostrowskiego herbu Korab. Powstał wówczas drewniany, otynkowany budynek konstrukcji zrębowej, wzniesiony na planie prostokąta z dwoma alkierzami. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano czterokolumnowy ganek z facjatką. Całość nakryto gontowym dachem czterospadowym z oknami powiekowymi. Dwór został otoczony parkiem.

W roku 1801 majątek kupił sędzia ziemski sieradzki Wincenty Kazimierz Krzysztoporski herbu „Nowina”, po którym dziedziczył go Klemens Krzysztoporski. Krzysztoporscy utracili go po powstaniu listopadowym. W 1911 roku ziemię od Niemca Adolfa Strenge zakupiła Helena Kopańska. Kopańscy stworzyli tutaj duże gospodarstwo rolno-przemysłowe. Zbudowano młyn i cegielnię. Podczas II wojny światowej majątek przejęli Niemcy.

Po roku 1945 w dworze umiejscowiono posterunek MO. Następnie mieściły się tu: Zakład Maszyn Rolniczych, przedszkole i mieszkania dla pracowników. W roku 1978 dwór zakupił Zbigniew Kijewski, a w 1998 obecni właściciele, którzy przeprowadzili kompleksowy remont zabytku. Obiekt wynajmowany jest na imprezy okolicznościowe. Przeważnie jest zamknięty i oglądać go można zza ogrodzenia.

Kruszów jest położony 21 km na południe od Łodzi, przy drodze nr 91 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Dwór znajduje się przy skrzyżowaniu, po wschodniej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2018 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Widok od bramy

  • Elewacja frontowa

  • Ganek z facjatą

  • Widok przez park