Renesansowy zamek w Majkowicach został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku z fundacji rodziny Majkowskich. Rezydencja charakteryzująca się dość skomplikowanym planem i bogactwem detalu architektonicznego potraktowana została przez Bohdana Guerquina jako zamek, natomiast przez niektórych historyków jako dwór. 

         Obiekt składał się z domu mieszkalnego o wymiarach ok. 15,5 x 13,5 metra, do którego od strony północnej i wschodu dostawiono dwa ryzality. Ryzalit wschodni pełnił rolę przejazdu bramnego oraz zamkowej kaplicy, a w budynku północnym mieściła się klatka schodowa. Od północnego zachodu do domu mieszkalnego dobudowano, najlepiej dzisiaj zachowaną, cylindryczną basztę, która na wysokości pierwszej kondygnacji przyjmuje plan ośmioboku, natomiast u zwieńczenia jest kwadratowa. Baszta ta zaopatrzona jest w strzelnice kluczowe i na pierwszy rzut oka sugeruje militarny charakter, w rzeczywistości jednak elementy te miały przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną. Zamek o cechach głównie rezydencjonalnych nie przedstawiał większej wartości obronnej. Budowla była rozbudowywana w XVI i XVII wieku przez kolejnych właścicieli majątku.

         Niestety nie znamy kresu, ani przyczyny końca funkcjonowania rezydencji. Do dzisiaj zachowały się w formie malowniczej ruiny pozostałości baszty, fragmenty ścian nośnych i niewielka, odgruzowana piwnica. Aktualnie są one własnością prywatną.

         W Majkowicach poza opisanymi ruinami, istniały niegdyś jeszcze dwa założenia obronne. Najstarsze z nich, którego resztki zostały zlokalizowane na niewielkim kopcu we wschodniej części osady, miało prawdopodobnie formę drewnianej wieży zbudowanej zapewne w XIII wieku przez ród Nagodziców-Jelitczyków.

         Na północny wschód od kopca, bezpośrednio nad brzegiem rzeki znajdują się słabo już widoczne pozostałości kolejnego nasypu ziemnego. Wzgórek z reliktami istniejącej tam w średniowieczu wieży należącej również do Nagodziców-Jelitczyków, był dobrze widoczny jeszcze przed drugą wojną światową, ale jesienią 1944 roku został zniwelowany przez Niemców, umacniających linię obrony Pilicy. Według tradycji zanotowanej przez Jana Długosza i powtarzanej w literaturze z XIX wieku, obiekt ten mylnie kojarzony jest z rycerzem Władysława Łokietka – Florianem Szarym.

         Majkowice są położone 30 km na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, przy drodze nr 742 do Przedborza. Ruiny rezydencji stoją w centralnej części wsi, tuż przy przecinającej ją drodze.

         Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku.

  • Widok ogólny

  • Widok ogólny

  • Baszta

  • Pozorna strzelnica kluczowa

  • Renesansowe okno i kroksztyn

  • Widok ogólny

  • Widok ogólny

  • Ruiny narożnika

  • Bocianie gniazdo