Konstancja (niem. Konstanz) została założona przez cesarza Konstancjusza I Chlorusa w III wieku n.e. jako rzymski obóz wojskowy. Od wczesnego średniowiecza (585 do 1821 roku) miasto stanowiło stolicę największej diecezji katolickiej na północ od Alp. Miasto leżące na trasie ważnego szlaku handlowego prowadzącego z Niemiec do Włoch rozwijało się w szybkim tempie. W latach 1192-1548  miało status wolnego miasta Rzeszy, podlegającego bezpośrednio cesarzowi.

W XV wieku, z inicjatywy przyszłego cesarza Zygmunta Luksemburskiego, w Konstancji odbył się sobór, podczas którego wybrano papieża Marcina V, kończąc tym samym wielką schizmę zachodnią. Było to jedyne w historii konklawe na północ od Alp.  Na sobór zaproszony został także znany czeski reformator religijny Jan Hus. Otrzymał on „list żelazny” od króla niemieckiego Zygmunta Luksemburskiego, że jego racje zostaną wysłuchane, a jemu nie spadnie włos z głowy. Tymczasem został pojmany, oskarżony o herezję i spalony na stosie 6 lipca 1415 roku poza murami miasta.

W 1517 roku miasto poparło reformację i przyłączyło się do Ligi szmalkaldzkiej. W wyniku przegranej przez Ligę wojny szmalkaldzkiej Konstancja utraciła status wolnego miasta, przeszła pod panowanie austriackie i poddana została rekatolizacji. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto było oblegane przez wojska szwedzkie, jednak zdołało się obronić. W 1806 roku dostało się pod panowanie Badenii. Konstancja jako jedno z nielicznych niemieckich miast przetrwało bez większych zniszczeń II wojnę światową, dzięki czemu do czasów obecnych zachowało się tu wiele zabytkowych budowli.

–  Jednym z najważniejszych zabytków Konstancji jest okazała katedra pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau). Jej początki sięgają VIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia na pozostałościach rzymskiego fortu . W kolejnych stuleciach była ona wielokrotnie przebudowywana i powiększana czego wynikiem jest m.in. mieszanka wielu stylów architektonicznych. We wnętrz u katedry znajdziemy zarówno gotyckie kaplice, barokowe ołtarze i romańskie filary, jak i kolorowe witraże z secesyjnymi elementami. Od 1955 roku katedra nosi tytuł bazyliki mniejszej. Dla zwiedzających udostępniona jest wieża świątyni z której rozpościera się przepiękna panorama całego miasta.

–  Kościół św. Szczepana (Stephanskirche) jest najstarszą świątynią pochodzącą z końca VII wieku, ale w XV wieku został przebudowany i nabrał cech późnego gotyku.

– Budynek konklawe Konzilgebäude (miejsce wyboru papieża Marcina V), wybudowany w latach 1388-91.

–  XIII wieczny kościół św. Trójcy (Dreifaltigkeitskirche),

– Stary ratusz (Altes Rathaus) wybudowany w 1484 roku.

– Nowy ratusz (Neues Rathaus) wybudowany w XIV wieku, przebudowany później w stylu renesansowym.

– Wieże i bramy miejskie.

– Teatr miejski, wybudowany w 1609 roku jako kolegium jezuitów, przebudowany w latach 1789–92.

–  Haus zur Katz, najstarszy zachowany renesansowy dom na północ od Alp.

– Statua Imperii – posąg u wejścia do portu w Konstancji, upamiętniający sobór, który obradował w tym mieście w latach 1414-18. Statua ma wysokość 9 metrów, waży 18 ton. Umieszczona została na piedestale obracającym się wokół własnej osi z szybkością jednego pełnego obrotu na cztery minuty. Autorem pomnika, który odsłonięto w 1993 roku, jest Peter Lenk. Statua przedstawia kobietę trzymającą w dłoniach dwóch nagich mężczyzn. Postać w lewej dłoni przedstawia papieża Marcina V, którego wybór na konklawe w 1417 zakończył schizmę w Kościele rzymskim, ta w prawej natomiast przyszłego cesarza Zygmunta Luksemburskiego, który doprowadził do zwołania soboru. Obaj przyodziani są tylko w insygnia władzy – król rzymski nosi koronę, papież zaś tiarę.

Konstancja to miasto w południowych Niemczech, położone nad Jeziorem Bodeńskim, w bezpośrednim sąsiedztwie szwajcarskiej granicy.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Wejście do portu

  • Statua Imperii

  • Katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

  • Zygmunt Luksemburski

  • Brama miejska

  • Brama miejska

  • Brama miejska

  • Ratusz