Sigmaringen to miasto w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, którego najważniejszym zabytkiem jest Zamek Sigmaringen, dawna rezydencja książęcego niemieckiego arystokratycznego rodu Hohenzollern-Sigmaringen będącego katolicką gałęzią dynastii Hohenzollernów.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1077 roku. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany aż osiągnął swoje obecne imponujące rozmiary. W roku 1535 po śmierci ostatniego męskiego potomka poprzednich właścicieli zamku, został on nadany przez króla jako lenno Karolowi I von Hohenzollern, a sześć lat później stał się formalnie własnością tego książęcego rodu. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek oblegany był przez wojska szwedzkie. Na skutek działań wojennych spalona została wtedy wschodnia część warowni. W 1893 roku zamek spłonął, a odbudowę prowadził monachijski architekt Emanuel von Seidl, który nie dbał o wierność oryginałowi. Karol Antonii Hohenzollern-Sigmaringen (1811–85), ostatni władca księstwa, przekształcił zamek w miejsce spotkań europejskiej arystokracji. W czasie II wojny światowej Zamek Sigmaringen stanowił tymczasową siedzibę ewakuowanego z Francji kolaboracyjnego rządu Vichy. Obecnie w murach zamku znajduje się muzeum szczycące się jedną z największych w Europie prywatnych kolekcji broni i dawnego uzbrojenia. Zbiory zawierają przeszło 3 tysiące eksponatów. Przechadzając się po rezydencji podziwiać możemy pełne przepychu salony a także bogato zdobione ręcznie tkanymi dywanami, drogocennymi obrazami i ogromnymi żyrandolami komnaty. Monumentalny zamek o licznych wieżyczkach, wykuszach i tarasach usytuowany jest na skalnym klifie nad rzeką Dunaj.

Sigmaringen jest położone w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, nad Dunajem, ok. 80 km na południe od Stuttgartu.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Zamek nad Dunajem

  • Główne wejście

  • Miasto

  • Miasto

  • Muzeum powozów

  • Muzeum powozów

  • Muzeum powozów