Neorenesansowy pałac w Nowej Piasecznicy został zbudowany w 2 połowie XIX wieku z inicjatywy rodziny Burskich herbu Jasieńczyk, według projektu architekta Władysława Karola Rittendorfa.

Jest to  piętrowa, częściowo podpiwniczona budowla, murowana z cegły i otynkowana, posadowiona na planie prostokąta, nakryta niskim dachem czterospadowym. W osi pięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano jednoosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedzony drewnianym gankiem wspartym na czterech słupkach. Ryzalit jest ozdobiony płaskimi pilastrami posadowionymi na cokołach. W elewacji ogrodowej znajduje się żeliwny balkon na wysokości pierwszego piętra. Od strony wschodniej do pałacu przylega prostokątna, piętrowa dobudówka, o wystroju architektonicznym analogicznym do części głównej pałacyku, przekryta daszkiem dwuspadowym. Przy zachodnim boku znajdowała się niegdyś wielka, piętrowa weranda wykonana z drewna. W zwieńczeniu szczytu widoczna była data 1910. Naroża pałacyku ujęte zostały boniowanymi lizenami w parterze i lizenami płycinowymi w części piętrowej. Okna ozdobione zostały płaskimi opaskami oraz prostymi przyczółkami w części parterowej. Obiekt posiada dwutraktowy układ wnętrz. W najbliższym otoczeniu zachowały się zabudowania gospodarcze z około 1900 roku oraz piwnica z 1890 roku. Przy rezydencji znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z około połowy XIX wieku.

Od 1891 roku właścicielem majątku był Juliusz Herman. Następnie właściciele obiektu zmieniali się bardzo często, budynek kolejno przechodził w posiadanie : Stanisława Jabłońskiego, Edwarda Pogoreckiego, Macieja Dmochowskiego i Stefana Watraszewskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego obiekt stanowił własność Stanisława Dobrowolskiego. Od 1947 roku przeszedł w posiadanie rodziny Korysiów, których potomkowie władają posiadłością do dziś.

Nowa Piasecznica położona jest około 8 km na wschód od Sochaczewa, 1,5 km na południe od drogi nr 62 do Błonia. Pałac znajduje się na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Korysiówka” i w okresie wczesnowiosennym dostęp do niego jest utrudniony.

Zdjęcie wykonano w marcu 2014 roku.

  • Widok zza płotu