Kościół Wniebowzięcia NMP został wzniesiony w XIII wieku. W roku 1217 książę Henryk Brodaty ofiarował nowogrodzki kościół kanonikom św. Augustyna, przybyłym z Francji. Do roku 1227 był on ich kościołem klasztornym. W tym roku przenieśli się do nowo wybudowanego przez siebie klasztoru, poświęconego przez biskupa Lorenza. W 1263 roku biskup Tomasz I podniósł dotychczasowy przeorat nowogrodzki do godności opactwa. Jednakże w 1284 roku augustianie przenieśli się do Żagania. Pierwotna świątynia została poddana gruntownej przebudowie w końcu XV stulecia. Z tego czasu zachowały się dolne fragmenty murów obwodowych nawy. W latach 1540-53 kościół został przejęty przez ewangelików, a w latach 1562-87 służył obu wyznaniom. Od 1611 roku był  użytkowany wyłącznie przez katolików. W 1693 roku budowlę powiększono o prezbiterium w miejscu romańskiej absydy, wieżę zwieńczoną hełmem z latarnią, kaplicę grzebalną oraz kruchtę. Kaplica została usytuowana przy wschodniej elewacji nawy głównej.  Rozebrano także sklepienie, przekrywając wnętrze stropem. Kolejna przebudowa datowana jest na lata 1861-1865, kiedy to przebudowano prezbiterium i wzniesiono nową zakrystię i kaplicę, a wnętrze otrzymało neogotycki wystrój. W 1810 roku zakonnicy żagańscy przekazali parafię w Nowogrodzie księżom diecezjalnym. Pierwszy po II wojnie światowej ksiądz polski przyjechał do parafii w sierpniu 1946 r. Był to kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego Paulo.

Wnętrze świątyni reprezentuje styl neogotycki. Zachowały się także starsze elementy wyposażenia, takie jak późnogotycki tryptyk z około 1500 roku, utożsamiany z warsztatem Mistrza z Gościszowic, przeniesiony z kościoła Świętego Krzyża w Żaganiu, kielich mszalny z 1596 roku, oraz chrzcielnica w stylu gotycko-barokowym. Pierwotnie kościół został wymurowany z cegły, dziś jest otynkowany. Przy kościele znajduje się zabytkowa plebania z XVII wieku.

Nowogród Bobrzański jest położony około 25 km na południowy-zachód od Zielonej Góry, przy drodze nr 27 do Żarów. Kościół znajduje się na wschodnim brzegu Bobru, przy ul. kościelnej 6.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2022 roku.

  • Widok od południa

  • Kartusz herbowy

  • Plebania