Zamek, a właściwie wieża mieszkalna w Piotrkowie Trybunalskim powstała z fundacji Zygmunta I Starego w latach 1512-19. Ulokowano ją na kopcu na kopcu ziemnym otoczonym fosą, na wschodnim przedmieściu Piotrkowa Trybunalskiego, zwanym Wielką Wsią, za rzeką Strawą. Dwupiętrową wieżę wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 18 x 19,7 m. Zbudowana została z cegły na kamiennych fundamentach. Górne kondygnacje miały charakter mieszkalno-reprezentacyjny, a parter, gospodarczy.

         Po śmierci fundatora zamek utracił swe funkcje reprezentacyjne stając się miejscem sejmów, a potem urzędu grodzkiego. W 1657 roku obiekt został zniszczony przez Szwedów i następnie odbudowany. W 1869 roku rozebrano drugie piętro i budowlę przekształcono na cerkiew. W latach 1924-25 przeprowadzono pierwszą renowację, a w latach 1964-72 nastąpiła całkowita odbudowa budowli. Przywrócono drugie piętro, a cały budynek przykryto czterospadowym dachem. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Okręgowe.

         Piotrków Trybunalski jest położony 32 km na południe od Łodzi przy drodze nr 91. Zamek – wieża znajduje się we wschodniej części miasta.

         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2004 roku.

  • Widok ogólny

  • Widok ogólny

  • Elewacja frontowa

  • Wejście do wieży

  • Renesansowe okna