Hala Stulecia, dawniej Hala Ludowa we Wrocławiu została wzniesiona w latach 1911-13.Powstanie modernistycznej hali związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma II odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Spośród 43 zgłoszonych projektów zaakceptowany został projekt miejskiego architekta Wrocławia – Maxa Berga. Budynek Hali Stulecia wykonano w konstrukcji żelbetowej (z jednym wyjątkiem), a jego bryłę wyróżnia kopuła, która w chwili powstania była największą kopułą na świecie.

Hala ma 42 m wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 m średnicy. Maksymalna szerokość wnętrza hali wynosi 95 metrów, a dostępna powierzchnia wynosi 14,0 tys. m². Prócz samej centralnej hali w budynku zaplanowano jeszcze 56 innych pomieszczeń wystawienniczych, obszerne okrążające główną salę kuluary, a całość obliczona była na 10 tysięcy osób. Układ hali jest w rzucie kolisty, oparty symetrycznie na greckim krzyżu, na którego trzech końcach znajdują się małe hale wyjściowe, a na zachodnim, skierowanym w stronę centrum miasta – dwupoziomowa owalna hala wejściowa. Kopułę wieńczy latarnia o średnicy zewnętrznej 17,4 m, i wysokości 5,75 m, położona 36 m nad poziomem posadzki. W trakcie budowy hali na otaczających ją terenach  wybudowano liczne inne obiekty wystawowe, w tym Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę, obiekty rekreacyjne itp. W hali umieszczono specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (nadal istniejącą) we Frankfurcie nad Odrą organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach, naówczas największe na świecie.

Przed II wojną światową hala, prócz wystaw i przedsięwzięć na mniejszą skalę, kilkakrotnie jeszcze była miejscem wielkich masowych imprez, w tym między innymi publicznych wystąpień najważniejszych funkcjonariuszy NSDAP z Adolfem Hitlerem na czele. Hala przetrwała II wojnę światową bez poważniejszych strat (uszkodzeniu uległy jedynie organy). W czasach PRL nie przeprowadzono w hali żadnych poważniejszych prac, które w istotny sposób zmieniłyby jej charakter. Hala służyła jako miejsce koncertów, imprez sportowych, działało tu też największe w mieście kino („Gigant”).

Po roku 1989 dokonano w hali pewnych przeróbek: trwający tam kilka miesięcy remont generalny w 1997 roku obejmował takie zmiany jak plastikowe rolety na oknach, tablice ogłoszeniowe, nagłośnienie, przede wszystkim zaś obniżenie o około 1 m poziomu posadzki i wbudowanie przesuwnych trybun oraz rozkładanych boisk (umożliwia zmianę przeznaczenia hali w zależności od bieżących potrzeb: sportowe, widowiskowe albo targowe). Obecnie w hali odbywają się większe imprezy targowe, wystawiane bywają także monumentalne przedstawienia operowe, służyła również przez kilka sezonów jako miejsce rozgrywania pojedynków koszykarzy Śląska Wrocław. 31 maja 1997 w czasie szóstej wizyty w Polsce Jan Paweł II poprowadził w hali modlitwę ekumeniczną w ramach kongresu eucharystycznego.

Hala Stulecia znajduje się na osiedlu Zalesie, w Parku Szczytnickim.

Zdjęcia wykonano w październiku 2017 roku.

  • Widok ogólny