Barokowo-klasycystyczny pałac w Nakle został wzniesiony w latach 1770–80, według projektu znanego architekta Jana Ferdynanda Naxa na zlecenie hrabiego Kajetana Bystrzanowskiego.
Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona budowla zbudowana na rzucie prostokąta, nakryta mansardowym dachem z facjatami. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano trójosiowy ryzalit wejściowy z balkonem, ozdobiony pilastrami, zwieńczony trójkątnym szczytem. Rezydencja została usytuowana w rozległym parku geometrycznym z XVIII wieku, o powierzchni 7,5 ha z bramą wjazdową. Przy pałacu znajduje się parterowa oficyna i zabudowania gospodarcze.
Po śmierci fundatora dobra odziedziczył jego syn, Józef, a po nim około 1839 roku majątek przejął hrabia Michał Zbijewski, żonaty z córką Bystrzanowskiego – Teresą. W II połowie XIX wieku rezydencja została zmodernizowana. Kolejnym właścicielem był syn Michała, Jan Zbijewski, który zdecydował się pałac i dobra sprzedać z początkiem XX wieku Anglikowi hrabiemu Mohl. Po jego śmierci w 1911 roku majątek nabyli bracia Borkowscy, ale po kilku latach odsprzedali go Michałowi hrabiemu Komorowskiemu, wnukowi Michała Zbijewskiego. Po II wojnie światowej majątek z pałacem zostały przejęte przez Skarb Państwa. Przez kilka lat w pałacu mieściło się technikum rolnicze a później do 1989 roku dom dziecka. Obecnie pałac jest własnością rodziny Reycherów, którzy w wyremontowanym obiekcie urządzili hotel. Pałacem zarządza Fundacja Nakielska ustanowiona przez właścicielkę Panią Marzennę Reyher.
W 2016 roku pałac był zamknięty na cztery spusty, po hotelu ani śladu. Nakło jest położone 6,5 km na północny-zachód od Szczekocin, przy drodze nr 46 do Lelowa.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku.