Pałac o cechach neogotyckich i mauretańskich w Strzembowie został zbudowany około 1870 roku na zlecenie hrabiego Charzyńskiego, herbu Szeliga, według projektu rosyjskiego architekta Wiktora A. Schroetera.

Parterowy budynek z piętrową częścią środkową o zróżnicowanej bryle został założony na planie wydłużonego prostokąta. W osi korpusu usytuowano piętrowy ryzalit z nietypową fasadą, która otwarta na całej wysokości arkadą zamkniętą ostrołukowo, została ujęta po bokach parami cienkich kolumienek o stylizowanych głowicach. Ten wyjątkowy w architekturze polskiej motyw został zaczerpnięty z budownictwa sakralnego Dalekiego Wschodu. Pozostałe ściany fasady zwieńczono krenelażem. Ponad oknami umieszczono trójlistne otwory oświetlające poddasze. Przy elewacjach bocznych, murowanej z cegły i otynkowanej rezydencji, umieszczono niższe przybudówki. Przybudówka od północnego zachodu posiada ostrołukowe arkady wsparte na kolumienkach. Elewacja tylna została zamknięta trójbocznie i poprzedzona tarasem. Układ wnętrz jest dwutraktowy. Położony na niewielkim wzniesieniu pałac otoczony jest klasycznym parkiem angielskim z wieloma cennymi okazami wiekowych drzew, rosnących wokół stawu.

W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą armii niemieckiej. Od 1949 roku obiekt mieścił szkołę podstawową i mieszkania dla nauczycieli i na ich potrzeby został niefortunnie przebudowany od wschodu. Obecnie rezydencja od 2003 roku znajduje się w rękach prywatnych i dostęp do niej jest mocno utrudniony.Wszystkie zdjęcia wykonano zza płotu.

Strzembowo jest położone 13 km na południe od Płońska, 3 km na wschód od drogi nr 570 do Czerwińska nad Wisłą.

Zdjęcia wykonano w marcu 2016 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna