Klasycystyczny dwór w Trębkach Nowych został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu szlacheckich dworków polskich przez rodzinę Jaworskich herbu Oksza.

Jest to parterowa budowla wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta, nakryta wysokim dachem naczółkowym. W osi jedenasoosiowej elewacji frontowej usytuowano dwukolumnowy, wgłębny portyk, flankowany przez dwa jednoosiowe ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami z półokrągłymi oknami. W elewacji ogrodowej znajduje się ryzalit poprzedzony tarasem i dwubiegowymi schodami z tralkami. Całość została otoczona zadbanym parkiem krajobrazowym.

W początkach XX wieku majątek Jaworskich został rozparcelowany, a dwór sprzedany spółce okolicznych gospodarzy. W 1929 roku dwór wraz z sześcioma morgami ziemi został wykupiony przez Skarb Państwa i od 1930 roku był użytkowany jako dom opieki dla osób starszych. W latach II wojny światowej (1942-44) działała w nim szkoła Hitlerjugend, a następnie magazyn wojskowy Werhmachtu. W 1945 roku w ocalałym dworze zorganizowano szkołę podstawową dla miejscowych dzieci, która funkcjonowała w nim do 1972 roku. Brak funduszy na remonty i stale pogarszający się stan dworu zmusił władze do przeniesienia szkoły. Zabytkowy zespół dworkowo-parkowy pozostawał bez opieki, ulegając dalszej dewastacji do niemal całkowitej ruiny. W 1984 roku dwór nabyli aktualni właściciele, Bożena i Marek Szok i po remoncie zakończonym w 1993 roku otworzyli w nim centrum hotelowo-konferencyjne, pod nazwą Jaworowy Dwór. 

Trębki Nowe są położone 4 km na północny-zachód od Zakroczymia, 1,5 km na północ od drogi nr 62 do Wyszogrodu.

Zdjęcia wykonano w marcu 2016 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Dwa ryzality i portyk

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna