Barokowy dwór w Czerninie został zbudowany w XVII wieku, prawdopodobnie przez rodzinę Szeliskich. Na przełomie XIX i XX wieku założenie zostało przebudowane.
Powstał wówczas parterowy budynek, założony na planie prostokąta, nakryty mansardowym, dwuspadowym dachem. W osi elewacji frontowej usytuowano trójosiowy, piętrowy ryzalit pozorny, zwieńczony barokowym szczytem z owalnym oknem. Niegdyś boczne szczyty były zwieńczone rzeźbami jeleni. Czasy świetności dworu przypominają dziś jedynie, bogato rzeźbione barokowe schody. Za pałacem znajduje się park dworski ze zniszczoną kaplicą rodziny Donimirskich, wybudowaną dla tragicznie zmarłego Wacława Donimirskiego. W parku w 70-tą rocznicę śmierci Zdzisława Badochy „Żelaznego” odsłonięto kamień z wykutą inskrypcją poświęconą żołnierzowi wyklętemu.
W latach 1768-72, w czasie konfederacji barskiej stacjonujące na tych terenach oddziały carskie obrabowały i zdewastowały dwór i okolicę. Po Szeliskich dobra przejmują w 1788 roku Kczewscy, następnie radca wojenny króla Prus Schlemmer. Majątek posiadał w dalszej kolejności von Haiński, a w 1810 roku rodzina von Puttkamer. Około roku 1840 Czernin przejęła rodzina Donimirskich, która przybyła na te tereny z Donimierza. Zapisała się ona trwale w historii regionu w związku z nieugiętą postawą patriotyczną w czasach prześladowań Polaków przez nazistów. Ostatni z Donimirskich, zarządzający Czerninem, Witold został zamordowany w obozie w Sachsenhausen 6 grudnia 1939 roku. Po II wojnie światowej dwór został zajęty przez PGR, co doprowadziło do jego dewastacji. Obecnie pięknie odrestaurowana rezydencja znajduje się w rękach prywatnych.
Czernin jest położony 2,5 km na południowy-wschód od Sztumu, przy drodze nr 522 do Mikołajek Pomorskich. Dwór znajduje się przy ul. Akacjowej.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.