Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce wzniesiona została stylu zachodniołemkowskim prawdopodobnie w latach 1860–64.

Jest to budowla trójdzielna, konstrukcji zrębowej, o ścianach pokrytych gontem. Prezbiterium i nawa nakryte są dachami namiotowymi łamanymi i zwieńczone makowicami z pozornymi latarniami. Do węższego od kwadratowej nawy prezbiterium przylega zakrystia, pod wieżą mieści się babiniec, przedsionek i zahata.Wewnątrz znajduje się XIX-wieczna polichromia oraz pochodzący z tego samego okresu ikonostas przemalowany przez pochodzącego z Bardejowa Victorina Zompha. Najciekawszy jest jednak tył ikonostasu, gdzie malarz umieścił inskrypcję fundacyjną w języku słowackim zapisaną alfabetem łacińskim. W nawie znajdują się nastawy dwóch XVIII-wiecznych ołtarzy przedstawiające Ukrzyżowanie oraz Zdjęcie z Krzyża oraz feretrony przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Barbarę. Cerkiew w Andrzejówce pochwalić się może jeszcze jednym niecodziennym eksponatem. Jest to zabytkowy instrument nazywany „dzwonem Ewy” czyli podwieszana u stropu metalowa sztaba z nawierconymi otworami. Uderzenie w odpowiednie miejsce instrumentu powodowało wydobywanie dźwięków o różnej wysokości. Od 1947 roku cerkiew służy jako kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszej Maryi Panny. 

Andrzejówka jest położona ok 7 km na zachód od Muszyny, przy drodze nr 971 do Żegiestowa. Cerkiew jest położona po prawej stronie nad drogą.  

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2015 roku.

  • Widok od strony wsi