Pierwotny pałac w Balicach powstał w wyniku przebudowy starszego założenia po 1519 roku z fundacji Seweryna Bonera. Powstała wówczas drewniana, podmiejska rezydencja w stylu włoskiego renesansu, wybudowana na kamienno-ceglanych piwnicach, pozostałościach po średniowiecznym założeniu Balickich.

          Kolejnym właścicielem dóbr balickich, od 1563 roku, był Jan Firlej, marszałek wielki koronny, który przejął je przez małżeństwo z Zofią z Bonerów. Firlejowie odnowili pałac i założyli ogród z owocowym sadem. Po roku 1610 Firlejowie oddali Balice w dzierżawę Piotrowi Kochanowskiemu. W okresie potopu szwedzkiego, pałac został zniszczony i złupiony przez Szwedów.

          Odbudował go dopiero kanclerz wielki koronny Jan Szembek, którego ojciec pod koniec XVII wieku przejął klucz balicki. Nowy, murowany pałac po połowie XVIII wieku popadał już jednak w ruinę. Odrestaurowany został w 1807 roku przez ówczesną właścicielkę, Urszulę Darowską.

          Przez cały wiek XIX pałac zmieniał właścicieli kilkakrotnie (między innymi należał do Sołtykow i Homolaczów ), by wreszcie stać się własnością Radziwiłłów, w rękach których pozostał do II wojny światowej. Książę Dominik Radziwiłł pod koniec XIX wieku przebudował rezydencję według projektu Tadeusza Stryjeńskiego.

          Po przebudowie pałac utrzymany został w stylu eklektycznym, silnie nawiązującym do tradycji rezydencjonalnej architektury barokowej. Charakterystyczną cechą pałacu jest cofnięty portyk, przed którym znajdują się piękne, półkoliście pnące schody frontowe prowadzące na taras. Pod tarasem znajduje się hall prowadzący do klatki schodowej. Z prawej strony obiektu dobudowano nowe, piętrowe skrzydło połączone z korpusem głównym zabudowaną galerią. Stylizowane monogramy księcia Dominika i jego żony Dolores są często spotykanym w wystroju wnętrza elementem zdobniczym. Zabudowania pałacu otacza piękny, 5-hektarowy park z licznymi rzadkimi drzewami i krzewami. Po II wojnie światowej, nowe władze przekazały pałac Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a z początkiem lat 50-tych przejął go Instytut Zootechniki, który pozostaje jego gospodarzem do dziś. Pałac wykorzystywany jest obecnie jako centrum konferencyjne i hotel. 

          Balice położone są 15 km od centrum Krakowa, z doskonałym połączeniem z portem lotniczym i autostradą A4. Pałac znajduje się przy ul.Krakowskiej 1. Ponoć możliwe jest zwiedzenie pałacu po zgłoszeniu telefonicznym – (pon.-pt. 8-15; tel. 012 285 81 33).

          Zdjęcia wykonano we wrześniu 2014 roku.

  • Widok ogólny

  • Elewacja frontowa

  • Tympanon z kartuszem herbowym

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja tylna

  • Okno z balkonem