Katedra Świętego Zbawiciela w Brugii została zbudowana w XII wieku jako kościół parafialny. Pierwszy, niewielki kościół stanął w tym miejscu już w X wieku, a następnie został zburzony i w XII wieku zbudowany na nowo. W tym czasie brugijska katedra stała w okolicach ratusza. Została jednak zburzona w czasie walk z Francuzami w XVIII wieku. W związku z tym siedziba biskupa została przeniesiona do kościoła Zbawiciela, ale wkrótce okazało się, że jest on zdecydowanie za mały do nowej roli. Dlatego też został znacząco powiększony a także zyskał nową neoromańską wieżę wysoką na 99 m.

Wnętrze katedry zawiera wspaniałe dzieła rzeźbiarskie i malarskie. Ściany są starannie udekorowane starymi tematycznymi gobelinami, z których większość została utkana w 1730 roku i stanowią doskonałe kopie religijnych obrazów i rysunków. Zachował się rzeźbiony drewniany wystrój i malowidła ścienne. Wejście jest chronione piękną bramą i strzeżoną przez pozłacaną rzeźbę leżącego lwa. Świątynia, zgodnie ze zwyczajem katolickim, jest bogato zdobiona kolumnami i ozdobiona ikonami. Organy są prawdziwą ozdobą katedry, u stóp której stoi monumentalna rzeźba Boga Ojca. Przy okazji, przy wejściu znajduje się jego dokładna miniaturowa kopia. Doskonałe krzesło zdobią marmurowe płaskorzeźby Ewangelistów z końca XVIII wieku. Poniżej, jakby pod schodami, założyciel parafii – św. Eligiusz – zostaje unieśmiertelniony w marmurze. W podłodze znajdują się przeszklone obniżenia – przy okazji groby, wszystkie szczególnie cenne i cenne eksponaty są również umieszczane pod szkłem i zabezpieczeniami tak, jak w muzeum. W dekoracji katedry jest ciekawy rodzaj i kształt okien oraz wspaniałe witraże.

Katedra Świętego Salvatora znajduje się przy ulicy Sint Salvators Kerkhof, 400 metrów na południowy-zachód od Grose Markt.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku. 

  • Wieża katedry

  • Katedra