Kościół św. Mikołaja (fr. Eglise Saint-Nicolas ) jest najstarszą świątynią Brukseli. Został on poświęcony św. Mikołajowi z Bari, patronowi sklepikarzy i żeglarzy. Zbudowano go w 1125 roku, jednak z pierwotnego budynku pozostało niewiele. W 1367 roku kościół zawalił się. W 1695 roku zniszczeń kolejnych dokonali żołnierze francuscy, a w 1714 roku zawaliła się wieża kościoła, której nigdy nie odbudowano.

Obecnie odnowiony w stylu gotyckim, wewnątrz jest nieco mroczny. Z zewnątrz kościół nie zachwyca, warto jednak zwiedzić jego wnętrze, zawierające wiele dziel sztuki. Kościół posiada niewielki obraz Petera Paula Rubensa Dziewica z Dzieciątkiem, oraz ikonę Vladimira namalowaną przez artystę z Konstantynopola w 1131 roku, dzieła Jean Van Orley, Williama Herreyns, G. Kerricks, i inne. Konfesjonał oraz ambonę wykonano w stylu Ludwika XVI, stalle chóru pochodzą z XVIII wieku.

Do zewnętrznej fasady  świątyni dobudowano, w XIV wieku, budynki mieszkalne, co nadało mu dość specyficzny wygląd i ukryło romańskie kształty.

Kościół znajduje się w centrum Brukseli, tuż obok brukselskiej giełdy papierów wartościowych, 150 metrów na północ od Wielkiego Placu.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Fasada kościoła

  • Dostawione domy