Gotycki zamek w Borysławicach Zamkowych został zbudowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca na początku XV wieku, jako siedziba rodowa. Po Jastrzębcach właścicielami byli Russoccy a następnie Szczawińscy. Warownia została zniszczona w czasie „potopu” szwedzkiego i już nigdy nie podniosła się z ruin. Na przełomie XIX i XX wieku była opisywana jako malownicza ruina.
Budowla została założona na planie prostokąta o wymiarach 21 x 25 m. Zbudowano ją na kępie otoczonej mokradłami i zakolami rzeki Rgilówki. Składała się z oskarpowanych na narożach murów obronnych, oraz dwóch domów mieszkalnych usytuowanych przy krótszych bokach murów. Od zachodu znajdowała się brama wjazdowa. Pod koniec XV wieku całość otoczono zewnętrznym murem obronnym, również na planie prostokąta o wymiarach 38 x 41 m., dzięki czemu powstało międzymurze o szerokości ok. 7 m. Od zachodu wzniesiono wieżę bramną. W ostatniej fazie rozbudowy w północno-zachodniej części międzymurza zbudowano nowy budynek wystający poza kurtynę murów zewnętrznych. Całość została wzniesiona z cegły i otoczona fosą.
Borysławice Zamkowe są położone miedzy Kłodawą a Kołem, 1 km na południe od szosy nr 2. Ruiny leżą w zachodniej części wsi.
Zdjęcia wykonano w październiku 2004 roku.