Dworek w Brdzie został wybudowany około 1887 roku, na miejscu starszego, drewnianego założenia, prawdopodobnie z inicjatywy rodziny Dahmsów, do których majątek należał od 1 poł. XIX wieku.

Jest to późnoklasycystyczny, parterowy budynek, nakryty dwuspadowym dachem, o częściowo zatartych cechach stylowych. Siedmioosiowa elewacja frontowa została poprzedzona czterokolumnowym gankiem, zwieńczonym trójkątnym szczytem. Założenie otacza park krajobrazowy z XIX wieku o powierzchni zaledwie 0,5ha, położony na sześciu oddzielnych tarasach rozgraniczonych skarpami.

Zadłużony majątek został sprzedany i od około 1903, do 1939 roku właścicielem był Wilhelm Follmer. Po wojnie majątek stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Ziemia została rozparcelowana, zaś resztówkę wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarczymi przejął Wojewódzki Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Bydgoszczy. Założenie znajduje się na terenach Tucholskiego Parku Krajobrazowego, na wysokim brzegu rzeki Brdy.

Brda jest położona 15 km na południowy-zachód od Czerska. Najlepiej dojechać od Rytla. Dwór znajduje się w północnej części wsi, po zachodniej stronie drogi i rzeki.

Zdjęcia wykonano w październiku 2019 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Czterokolumnowy ganek

  • Kartusz herbowy nad gankiem

  • Fontanna przed fasadą

  • Brama wjazdowa