Klasycystyczny pałac w Budziszewku został zbudowany na początku XIX wieku dla rodziny Łubieńskich. Jest to dwukondygnacyjna, wysoko podpiwniczona budowla zwrócona fasadą na wschód, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta i nakryta czterospadowym dachem. Murowana z cegły i otynkowana rezydencja posiada w elewacjach bocznych parterowe przybudówki. Wejście główne umiejscowione na osi elewacji frontowej jest poprzedzone dwubiegowymi schodami z balustradą. Po roku 1870 salon przebudowano na dwukondygnacyjną kaplicę protestancką, a w okna wprawiono witraże. Od strony północnej, zachodniej i południowej założenie jest otoczone parkiem krajobrazowym. Na ścianie zewnętrznej zabytkowego budynku umieszczono w roku 1955 tablicę upamiętniającą pobyt Adama Mickiewicza, który gościł w Budziszewku od 24 września 1831 u Józefa Łubieńskiego i jego żony Konstancji z Bojanowskich. Konstancja według niektórych krytyków literackich i miejscowej tradycji była pierwowzorem Telimeny z „Pana Tadeusza”. Mickiewicz został ojcem chrzestnym córki właścicieli Budziszewka.

          Następnymi właścicielami wsi i pałacu byli przedstawiciele niemieckiego rodu von Treskow. W 1923 roku właścicielem majątku był W. Degner. Po II wojnie światowej w latach 1945-68 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. Tam urządzono także mieszkania dla nauczycieli i Klub Rolnika. Obecnie budynek jest własnością prywatną.

         Budziszewko jest położone 9,5 km na południowy-wschód od Rogoźna, przy lokalnej drodze do Skoków. Pałac znajduje się w sąsiedztwie drewnianego kościoła św. Jakuba.

         Zdjęcia wykonano w kwietniu 2015 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna z dobudówką

  • Kościół św. Jakuba