Cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła w Bystrem została zbudowana w 1902 roku, najprawdopodobniej wg. projektu lwowianina Wasyla Nahirnyja. W roku 1939 dobudowano obok murowaną dzwonnicę parawanową.

Jest to budowla drewniana, osadzona na podmurówce z kamienia łamanego, orientowana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Zaliczana jest do tzw. narodowego stylu ukraińskiego, który nawiązuje do cerkwi huculskich. Prezbiterium cerkwi zamknięte jest trójbocznie, posiada 2 zakrystie – północną i południową. Nawa na planie prostokąta, babiniec kwadratowy, trzy kopuły główne (na osi podłużnej) na ośmiobocznych tamburach oraz dwie boczne nad przybudówkami przylegającymi do nawy, wszystkie zwieńczone latarniami pozornymi, hełmami i krzyżami. Cerkiew kryta jest blachą – pierwotnie gontem. Całość obiega opasanie wsparte na rysiach – ozdobnych, wystających belkach zrębu.

Świątynia odgrywała rolę cerkwi filialnej, należącej do parafii w Michniowcu (dekanat żukotyński) aż do roku 1951, kiedy okoliczne tereny zostały przekazane Polsce przez ZSRR w ramach wymiany. Przez krótki czas wykorzystywano ją, jako kościół wyznania rzymskokatolickiego, ale ostatecznie została opuszczona i zaczęła ulegać dewastacji. W roku 1962 roku większość wyposażenia świątyni wywieziono do Łańcuta, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą. Pierwsze prace celem zapobieżenia niszczeniu cerkwi podjęto w roku 1983, kiedy uprzątnięto jej wnętrze, zabezpieczono pozostałe tam przedmioty oraz zorganizowano stałą wystawę fotograficzną dotyczącą zabytków cerkiewnych. W roku 1993 zabezpieczono dach i wyremontowano dzwonnicę. Kolejny remont rozpoczął się 24 sierpnia 1994 roku. Wymieniona została wtedy w całości blacha z pokrycia kopuły oraz z dachu nad prezbiterium. Zabezpieczono także okna oraz krzyż na kopule, a także wymieniono drewniane obicie. We wrześniu 2013 roku odbył się koncert charytatywny „Ratujmy cerkiew w Bystrem” z którego dochód przeznaczony został na wsparcie finansowe remontu historycznej budowli.

Bystre jest położone około 5 km na wschód od Czarnej Górnej.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku.

  • Widok ogólny

  • Prezbiterium

  • Prezbiterium

  • Daszek wsparty na rysiach

  • Murowana dzwonnica

  • Główne wejście i babiniec

  • Główne wejście i babiniec

  • Cmentarz cerkiewny

  • Cmentarz cerkiewny