Barokowy dwór w Chotkowie powstał w 1709 roku w wyniku przebudowy starszego założenia obronnego von Nostitzów z około połowy XVI wieku. Przebudowa nastąpiła z inicjatywy Georga Christopha von Prosskaua, który kupił tutejsze dobra w 1687 roku. Rezydencja otrzymała barokowy wystrój elewacji, natomiast ba­steje od strony frontowej podwyższono, nadając im formę cylindrycznych wież. Wtedy też powstała polichromia, która wypełnia ich wnętrza (głównie stropy). Dwie ba­steje usytuowane przy elewacji tylnej uległy zniszczeniu w XIX wieku.

Trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek pałacu został założony na planie prostokąta i nakryto go dachem mansardowym z lukarnami. Na osi fasady znajduje się kamienny portal z datą „1709”.  Nad prosto zamkniętym wejściem usytuowano kartusz herbowy, a powyżej bal­kon o kamiennej, ażurowej balustradzie z dekoracją o motywach liści akantu. We wnętrzu zachował się renesansowy układ piwnic i pokrywa­jący się z nim dwutraktowy układ parteru z sienią na przestrzał. Piwnice i część pomieszczeń parteru posiadają sklepienia kolebkowe i kolebkowe z lunetami, jedno pomieszczenie nakryto sklepieniem gwiaździstym. Zachowane dwie cylindryczne wieże posiadają elewacje opięte pilastrami. W parterowych partiach wież widoczne ślady renesansowej dekoracji sgraffitowej. Wieże posiadają dachy namiotowe, łamane.  

W 1732 roku ma­jątek został przejęty za długi przez miasto Szprotawa. Do wybuchu II wojny światowej posiadłość była wydzierżawiana. Obecne zabudowania folwarczne zostały wzniesione w 2. poł. XIX wieku. Po 1945 roku na terenie majątku utworzono PGR. W latach 80-tych XX stulecia przeprowadzono remont elewacji, stosując gładkie tynki i uprasz­czając detal architektoniczny oraz uszczelniono pokrycie dachu. Basteje wymagają szybkiego remontu, gdyż grozi im zawalenie stropów wraz z malowidłami. Obecnie dwór stano­wi własność prywatną i nie jest użytkowany.

Chotków jest położony 10 km na południowy-zachód od Kożuchowa, około 0,5 km na zachód od drogi nr 296 prowadzącej z Kożuchowa do Żagania. Dwór stoi na niewielkim sztucznym wzniesieniu, a wjazd do niego poprzedzony jest podwórzem gospodarczym.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2022 roku.

  • Widok od wsi

  • Portal wejściowy

  • Kartusz herbowy

  • Prawa baszta

  • Lewa baszta