Neogotycki pałac w Chrcynnie został zbudowany w 1845 roku z fundacji Józefa Koźmińskiego, według projektu architekta Henryka Marconiego.

Piętrowy korpus główny budynku otrzymał plan prostokąta z wysuniętym ryzalitem wejściowym, na osi fasady. Wejście poprzedzone jest jednobiegowymi schodami a ryzalit zwieńczono neogotyckimi sterczynami. Do boku budowli dostawiono od strony południowo-zachodniej parterowy budynek gospodarczy oraz wieżę na planie kwadratu, pełniącą funkcje widokowe i komunikacyjne. Na parterze budowli od strony wjazdu głównego i parku znajdowały się pomieszczenia o funkcjach reprezentacyjnych, między innymi były to: biblioteka, gabinet, westybul, jadalnia, duży i mały salon, sala balowa. Na piętrze rozlokowane zostały apartamenty właściciela i rodziny. Całe założenie usytuowano w otoczeniu romantycznego parku krajobrazowego.

Rezydencja w ciągu 100 lat kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Już w 1846 roku nastąpiła sprzedaż posiadłości na rzecz Aleksandra Kurtza – polityka, ekonomisty i uczestnika powstania listopadowego. W 1917 roku kolejnym właścicielem Chrcynna została ziemiańska rodzina Rościszewskich z zachodniego Mazowsza, w której posiadaniu pałac wraz z majątkiem Chrcynno znajdował się do drugiej wojny światowej. W 1939 roku właściciel po odbyciu kampanii wrześniowej trafił do niemieckiego oflagu, skąd po wojnie wyjechał do Anglii, natomiast pani Irena Rościszewska przeżyła okupację niemiecką w Chrcynnie. W tym czasie Niemcy zajęli pałac na biura i mieszkania dla obsługi wybudowanego przez nich nowego lotniska wojskowego na terenie majątku.  Przejście frontu pałac przetrwał nienaruszony, natomiast do grudnia 1945 roku był siedzibą dowództwa jednostki sowieckiej, która opuszczając pałac wysadziła go w powietrze. W 1993 roku ruiny zakupił prywatny nabywca, który w końcu lat dziewięćdziesiątych odsprzedał go Ewie i Krzysztofowi Poszepczyńskim. Nowi właściciele zaczęli przywracanie świetności Chrcynna od remontu starych i budowy nowych budynków stajni, gdzie założono hodowlę koni czystej krwi arabskiej. Rok później dzięki dotacji z funduszu odbudowy zabytków zaczęto przywracać rezydencji dawny blask. Odbudowa pałacu prowadzona była w latach 2001-2005. Kierował nią architekt Witold Kalinowski, który opracował projekt rekonstrukcji pałacu zgodnie z pierwotnymi założeniami Henryka Marconiego.  Przy rekonstrukcji murów wykorzystano ocalałe fragmenty piwnic, ścian i kolumn. Obecnie w pałacu funkcjonuje ekskluzywny hotel a w zabudowaniach folwarcznych stadnina koni.

Chrcynno jest położone 5 km na południowy-wschód od Nasielska, przy drodze nr 632 do Legionowa.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2016 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Ryzalit wejściowy

  • Szczyt ryzalitu

  • Kartusz herbowy

  • Wieża

  • Nieodbudowana dobudówka

  • Nieodbudowana dobudówka

  • Elewacja tylna

  • Narożnik z wieżą

  • Narożnik z wieżą i elewacja frontowa

  • Park ze stawem