W średniowieczu istniał w Ciechocinie zamek książąt mazowieckich, którego zadaniem była ochrona granicy księstwa. Niestety nie znamy jego wyglądu i rozplanowania.
         W XIII wieku warownia przeszła na własność biskupów kujawskich, jak podają źródła już w 1242 roku wymieniana jest jako ich własność. W 1410 roku ówczesny biskup kujawski, Jan Kropidło, udzielił schronienia i gościny prześladowanemu przez Krzyżaków Mikołajowi z Ryńska. Ów rycerz, chorąży chełmiński, był jednym z przywódców Towarzystwa Jaszczurczego powstałego w 1397 roku, organizacji będącej swoistym „ruchem oporu” przeciw Krzyżakom. Podczas bitwy grunwaldzkiej biskup opuścił chorągiew ziemi chełmińskiej na znak poddaństwa królowi Jagielle, czego Krzyżacy nigdy mu nie darowali. Zamek został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Ze zniszczonego zamku zachowała się jedynie trójdzielna, kolebkowo sklepiona piwnica. W 1756 roku biskup włocławski Antoni Sebastian Dembowski herbu Jelita osadził na niej późnobarokowy dwór. Pierwotnie trzykondygnacyjny z wieżyczką, wskutek późniejszych zmian upodobnił się do parterowego domu o wydłużonej bryle. Na ścianie frontowej zachował się rokokowy kartusz herbu Jelita. Obecnie dwór stanowi własność prywatną, teren jest ogrodzony ale gospodarze pozwalają wejść na podwórko.
         Ciechocin jest położony 10.5 km na południowy-zachód od Golubia-Dobrzynia, przy drodze nr 569 do Dobrzejewic. Dwór usytuowany jest na wysokiej skarpie nad Drwęcą, około 200 metrów od przystanku PKS, tuż obok kościoła. 
         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.
  • Widok ogólny

  • Elewacja frontowa

  • Kartusz herbowy

  • Elewacja frontowa