Eklektyczny dwór w Człuchowie został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie budowla była związana ze stacją poczty dyliżansowej. Znajdowała się tu stajnia z której korzystała stacja. Dwór przestał pełnić swą pierwotną funkcję po wybudowaniu linii kolejowej  z Piły do Tczewa, przez Człuchów.

Początkowo był to parterowy, murowano-szachulcowy budynek z dwiema narożnymi wieżyczkami i ozdobnym ryzalitem w części środkowej. W ryzalicie usytuowano wysunięty ganek wejściowy z piękną, kutą balustradą. Po II wojnie światowej obiekt przebudowano dostawiając dodatkowe skrzydło. Na początku XXI wieku przeprowadzono remont elewacji oraz do nowego skrzydła dostawiono trzecią wieżyczkę.

Po remoncie dwór był wykorzystywany na cele mieszkalne, jako siedziba PKS-u, a obecnie znajduje się w nim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowy Zespół d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Czuchowie.

Człuchów jest położony 12 km na zachód od Chojnic, przy drodze nr do Barkowa. Dwór znajduje się w centrum miasta, przy ul. Wojska Polskiego 5.

Zdjęcia wykonano w październiku 2019 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Szczyt ryzalitu

  • Boczna wieżyczka