Gotycki zamek w Danabórzu nad jeziorem Grylewskim został zbudowany przez rodzinę Danaborskich w pierwszej połowie XV wieku.

         W czasie badań w XIX wieku zidentyfikowano tu pozostałości ceglanej prostokątnej wieży mieszkalnej o wymiarach 9 x 15 metrów, zbudowanej w stylu późnogotyckim na fundamentach z kamieni eratycznych. Niestety nie znamy historii obiektu, ani czasu jego opuszczenia. Z zamku określanego w piętnastowiecznych źródłach jako „fortalicjum” zachował się tylko kopiec ziemny z murowanymi fundamentami, nad brzegiem jeziora.

         Danabórz jest położony ok. 10 km na północ od Wągrowca. Na około siódmym kilometrze należy skręcić w prawo z drogi nr 190 na Grylewo, a następnie w Kopaszynie w prawo i asfaltem aż do torów kolejowych. Za torami kończy się asfalt i dalej jedziemy polną drogą aż do lasu. Z lewej mijamy jezioro widoczne poprzez drzewa i na skrzyżowaniu polnych dróg skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem. Przy pierwszym płocie z lewej strony zostawiamy samochód i idziemy w lewo wzdłuż płotu. Dochodzimy do bramy wjazdowej, którą mijamy i idziemy jeszcze wzdłuż płotu jakieś 200 metrów. Po prawej stronie, za płotem znajduje się lekkie wzniesienie, za którym widać jezioro. Na tym wzniesieniu znajdują się ręlikty zamku.

         Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Relikty muru

  • Relikty muru

  • Relikty muru

  • Relikty muru

  • Relikty muru