Klasycystyczny pałac w Dobrojewie został zbudowany w 1784 roku dla Adama Kwileckiego, herbu Szreniawa. Budynek nie zachował się, całkowicie rozebrany w latach 1941-42 przez hitlerowców. Z XVIII-wiecznego założenia pałacowego, pozostały tylko dwie oficyny klasycystyczne, przebudowane w XIX wieku.

Pałac był parterową budowlą wzniesioną na planie prostokąta, nakrytą czterospadowym, wysokim dachem. W osi korpusu znajdował się piętrowy ryzalit z głównym wejściem, zwieńczony tarasem i wystawką. Do lewego skrzydła była dostawiona dobudówka. Po obu stronach dziedzińca znajdują się dwie oficyny.  Oficyna po prawej stronie jest piętrowa z balkonem pierwszego pietra wspartym na dwóch kolumnach ujmujących wejście. Budynek został nakryty niskim dachem czterospadowym. Oficyna po lewej jest parterowa również z balkonem w partii dachu nad głównym wejściem. Zachowały się jeszcze m.in. brama wjazdowa z detalami architektonicznymi, spichlerz, budynek gorzelni. Za dawnym pałacem rozciąga się park o założeniu regularnym z kilkoma szpalerami lip i grabów.

Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii założenia, ani o jego późniejszych właścicielach. Obecnie właścicielem wszystkich obiektów jest Agencja Nieruchomości Rolnych, która kilka lat temu zabezpieczyła obydwie oficyny kładąc nowy dach i wymieniając stolarkę okienną.

Dobrojewo jest położone 3,5 km na północny-zachód od Ostroroga, przy drodze nr 184 do Wronek.

Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Panoplia na słupie bramnym

  • Panoplia na słupie bramnym

  • Prawa oficyna

  • Lewa oficyna

  • Wazony na murze