Renesansowy zamek w Azay-le-Rideau został wybudowany w pierwszej połowie XVI w miejscu starej gotyckiej warowni. Fundatorem nowego zamku był francuski skarbnik i burmistrz Tours – Gilles Berthelot. Ze starego założenia pozostawiono jedynie wieżę oraz główny budynek we wschodniej części.

Rezydencja zbudowana na wyspie otoczonej przez rzekę Indre, składa się z dwóch budynków posadowionych na planie litery L, ozdobionych bocznymi wieżyczkami. Budynek główny zdominowany jest okazałymi, prostymi schodami. Charakterystycznymi elementami fasady są salamandra i gronostaj – symbole Franciszka I i królowej Claude, a także litery G, P i B inicjały małżonków Berthelot. Z bocznego skrzydła, gdzie kiedyś był most zwodzony, jest przejście do ogrodu. Wnętrze zamku słynie z bogatej kolekcji arrasów flamandzkich, które zdobią ściany szesnastowiecznym zwyczajem oraz dużych obrazów i portretów nawiązujących do czasów Walezjuszów i Burbonów. Najstarszy arras, eksponowany w sali balowej, pochodzi z 1500 roku, został wykonany przez tkaczy brukselskich w stylu gotyckim. Większość tkanin pochodzi z XVII wieku również z Flandrii, dominują kolory niebieski i czarny. Portrety przedstawiają m.in. Franciszka I, Henryka III i jego żonę Louise de Lorraine oraz Ludwika XIII. Park w stylu angielskim, otaczający zamek,  założyła rodzina Biencourt. Koncentryczne alejki prowadzące do zamku pozwalały oglądać go ze wszystkich stron.

Gilles Berthelot nie cieszył się jednak on długo swoją nową letnią rezydencją bowiem wkrótce po ukończeniu budowy w wyniku przegranego procesu jaki został mu wytoczony przez króla Franciszka I za defraudację państwowych pieniędzy musiał uciekać z kraju. Wkrótce potem nowym właścicielem posiadłości został Antoine Raffin, którego potomkowie zamieszkiwali w zamku aż do końca XIX wieku, kiedy to został on kupiony przez arystokratę Charlesa de Biencourt. W 1905 roku rezydencja została przejęta przez państwo i od tego czasu udostępniona jest dla zwiedzających. Zamek swoim wyglądem reprezentuje cechy charakterystyczne dla stylu wczesnego renesansu francuskiego, bardzo charakterystycznego dla doliny Loary, z pilastrami i gzymsami horyzontalnymi, z kunsztownymi ozdobami lukarn. Jego konstrukcja przypomina gotycka warownię. Rezydencja w Azay zaliczana jest do do zamków w Dolinie Loary.

Azay-le-Rideau to miasto w centralnej Francji, położone nad rzeką Indre (dopływ Loary), 22 km na południowy-zachód od Tours.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Widok od bramy

  • Dziedziniec

  • Droga dojazdowa

  • Salamandra Franciszka I

  • Arrasy