Ramatuelle to średniowieczne, malowniczo położone na niewysokim wzgórzu typowe miasteczko prowansalskie, z labiryntem wąskich i stromych uliczek skupionych wokół kościoła, ukwieconymi domami i licznymi sklepikami i lokalami gastronomicznymi jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości na półwyspie Saint-Tropez.

Tereny, na których leży dzisiejsze Ramatuelle, były zamieszkałe od dawna. Od końca IX wieku przez 90 lat miejscowość należała do regionu opanowanego przez Saracenów. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od zwrotu „Ramatu ‚llah” co oznacza tyle, co „Prezent od Boga”. 

Centrum Ramatuelle stanowi dziś Place de l’Ormeau, przy którym rośnie stuletnie drzewo oliwne. Obok stoi główny zabytek miasta, kościół – Église Notre Dame de l’Assomption, zbudowany w XVI wieku, oparty o część starych murów obronnych, z portalem z 1620 roku i małą dzwonnicą na wieży, która niegdyś pełniła rolę jednej ze strażnic, skąd można było obserwować okolicę. Wnętrze jest proste, jednonawowe, z dwoma ołtarzami i popiersiem św. Andrzeja, patrona miasta, wyrzeźbionym w pniu drzewa figowego. Przechodząc bramą obok niego wchodzimy na ulicę Rue du Centre, która prowadzi już między malowniczymi budynkami starego miasta. Jak zwykle w takich miasteczkach, spacerujemy po krętych i wąskich uliczkach, podziwiając roślinność i stare mury budynków.

Na cmentarzu w Ramatuelle pochowany jest popularny na przełomie lat 40. i 50. XX wieku francuski aktor teatralny i filmowy Gérard Philipe (właśc. Gérard Philip), urodzony w 1922 roku w Cannes, zmarły przedwcześnie w roku 1959 w Paryżu.

Ramatuelle jest położone w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, ok. 10 km na południe od Saint Tropez.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.

  • Panorama miasteczka

  • Kościół Notre Dame de l'Assomption

  • Nawa główna

  • Ołtarz główny

  • Uliczka starówki

  • Panorama miasteczka