Kanion Verdon (Gorges du Verdon), nazywany też Wielkim Kanionem Verdon, został wyżłobiony w wapiennych skałach przez stosunkowo niewielką rzekę Verdon spływającą z Alp. W kilku miejscach rzekę spiętrzono, by pozyskiwać prąd, a powstałe w ten sposób rozlewiska tworzą jeziora. Jedno z nich, Św. Krzyż (Lac de Sainte-Croix) jest końcem niezwykłego przełomu.

Do tego miejsca przez 21 km rzeka płynie wąwozem nazywanym Kanionem Verdon. Miejscami ma on ponad 700 m głębokości, a górne krawędzie oddalone są od siebie od 200 do 1500 m. Przy dnie z kolei kanion miewa od 6 do 100 m szerokości. Jest on drugim najgłębszym przełomem rzeki w Europie, zaraz po kanionie rzeki Tary w Czarnogórze.

Kanion Verdon można zwiedzić na kilka sposobów: objechać, przepłynąć, przejść trasami wędrownymi lub wspinać się na jego strome zbocza. Podczas jazdy samochodem można zatrzymać się w kilku punktach widokowych, by podziwiać niesamowite panoramy. Po drodze można wjechać na „odcinek specjalny” (Route des Crêtes), który zapewnia najlepsze widoki na kanion i jest przeznaczony wyłącznie dla najbardziej odważnych turystów. Przy jeziorze Lac de Sainte-Croix można wypożyczyć rowerki wodne, łódki elektryczne i kajaki i wpłynąć w czeluść kanionu. 

Kanion Verdon leży na terenie Prowansji, ok. 90 km na zachód od Nicei (2h drogi po górach). Będąc na Lazurowym Wybrzeżu i mając w dyspozycji auto warto przeznaczyć dzień na objechanie kanionu Verdon. Jest to jeden z najwspanialszych tworów natury we Francji i zapewne całej Europie.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.

  • Wylot kanionu

  • Jezioro Świętego Krzyża

  • Widok z autobusu