Zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach został zbudowany w 1886 roku na miejscu starszego założenia. W skład założenia wchodzą: klasycystyczny pałac – wzniesiony przez hrabiego Aleksandra von Arco, pałac myśliwski – wzniesiony wg projektu Williama Mullera dla  Fritza von Friedlander-Fuldy, oraz park krajobrazowy w stylu angielskim. 

Dwukondygnacyjna, klasycystyczna rezydencja pałacowa została wzniesiona na planie kwadratu i nakryta czterospadowym dachem. Na ścianie frontowej budynku, na wysokości pierwszego piętra znajduje się okazały tympanon z herbem Katowic. W elewacji ogrodowej usytuowano taras wsparty na czterech kolumnach. Z tarasu do ogrodu prowadzą trójbiegowe schody. Nad oknami umieszczono rzeźbione owale z motywami roślinnymi i zwierząt łownych. W środku pałacyku znajduje się hol, który na piętrze otoczony jest galerią. W prawym rogu holu znajduje się kominek ozdobiony płaskorzeźbami z motywami ptaków na gałązkach oliwki oraz medalionem z głową w hełmie. Na okapie znajdują się motywy myśliwskie i płaskorzeźba Diany z jeleniem. 

Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku a dobrami przez prawie rok zarządzała jego żona. 11 listopada 1893 roku odbyła się publiczna licytacja majątku, którą wygrali von Oppersdorffowie, którzy po siedmiu latach sprzedali zespół pałacowo-parkowy Fritzowi von Friedlander-Fulda, który wybudował 2 km na zachód od istniejącego założenia pałacyk myśliwski. 

Pałac myśliwski w Gorzycach został zbudowany po 1900 roku. Jest to piętrowa, wzniesiona na planie owalu budowla z wieżą bramną, zwieńczoną neobarokowym hełmem. Budynek jest obecnie opuszczony i zrujnowany po nieudolnie przeprowadzonej nadbudowie w drugiej połowie XX wieku. Do pałacyku prowadzi droga dojazdowa przechodząca w monumentalny kolisty podjazd, poprzedzony bramą wjazdową. Do pałaców przylega rozległy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim, z wieloma rzadkimi okazami drzew. W parku znajduje się staw zasilany przez naturalne cieki.   

W 1922 roku od spadkobierców Fuldy cały kompleks został nabyty przez magistrat Katowic, z przeznaczeniem na dom dziecka. Po II wojnie światowej w budynku utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci. W latach 50-tych dwudziestego wieku pomieszczenia przekazano na dom starców a następnie otwarto tam Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Niedorozwiniętych. W latach 70-tych skromne wyposażenie pałacu zostało rozkradzione. A z ówczesnego wyposażenia budynku został tylko kominek. Obecnie terenem tym zarządza Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Pomocy Społecznej.    

Gorzyce są położone 7,5 km na południowy-zachód od Wodzisławia Śląskiego, przy drodze nr 78 do Chałupek. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się przy ul. Zamkowej, a pałacyk myśliwski 2 km na zachód, po prawej stronie drogi do Chałupek.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2012 roku

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Kartusz z herbem Katowic

  • Kartusz herbowy właścicieli

  • Pałac myśliwski

  • Pałac myśliwski

  • Pałac myśliwski

  • Dziedziniec wewnętrzny