Eklektyczny pałac w Górzynie ( część południowa) został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, prawdopodobnie przez rodzinę von Wobeser, która była właścicielem majątku do 1839 roku. W drugiej połowie XIX wieku rezydencja została rozbudowana o zachodnie skrzydło przez rodzinę von Below, w której rękach była ona do końca II wojny światowej. 

Część południowa, jednopiętrowa wzniesiona została na rzucie wydłużonego prostokąta, i była budowlą trzytraktową z wzdłużną sienią rozdzielającą dwa trakty. W elewacji frontowej znajduje się wysunięty ryzalit wsparty na czterech kolumnach, a całość nakryto mansardowym dachem. W szczycie ryzalitu była tarcza zegara. Dobudowanie skrzydła zachodniego zasadniczo zmieniło bryłę pałacu, która zyskała rzut litery „L”. Skrzydło zachodnie było wyższe o jedno piętro, a ze starą częścią połączyła je wieża. Zachodnie skrzydło pałacu jak również I piętro i II mają układ dwutraktowy. Na parterze w części południowej znajdują się pomieszczenia mieszkalne, w zachodniej części kuchnia. Za holem w trzecim trakcie klatka schodowa prowadząca na I piętro. Szczyty dachów w tym również ryzalitu zyskały attykowe z sterczynami i esownicami zwieńczenie. Cechą charakterystyczną pałacu jest wieża przykryta kopulastym hełmem z latarnią. Wieża ma klatkę schodową łącząca parter z I i II piętrem skrzydła zachodniego. W łączniku między skrzydłem południowym i zachodnim znajduje się balkon z widokiem na park i pomieszczenia gospodarcze. Wewnątrz na parterze, w holu znajduje się kominek wsparty na dwóch kolumnach z porożem danieli i płaskorzeźbami trzech tarczy herbowych – gryfa, tarczą herbową Belowów i tarczą z orłem. Między tarczami na wstęgach trzy daty: 1417, 1298 (założenie rodu von Below) i 1798. Na I piętrze w pomieszczeniach skrzydła zachodniego znajdują się okna witrażowe z tarczami herbowymi. Najokazalszy witraż przedstawia w ozdobnym kartuszu herb von Belowów. Poza tym zachowały się oryginalne neoklasycystyczne boazerie pałacowe na I i II piętrze, odrzwia, ściany. Wokół pałacu rozciągał się park krajobrazowy z bogatą roślinnością i fontanną ozdobioną głową satyra. Z rezydencji do parku prowadzą wysokie schody.

Po II wojnie światowej pałac należał do Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej. W latach 1974-75 przeprowadzono w rezydencji remont bieżący. Obecnie jest ona własnością prywatną, i w związku z tym niedostępna dla zwiedzających. 

Górzyno jest położone 17 km na zachód od Lęborka, przy lokalnej drodze do Główczyc. Pałac położony w południowo-zachodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2013 roku.

  • Widok od bramy wjazdowej

  • Skrzydło zachodnie i południowe

  • Skrzydło zachodnie i południowe

  • Skrzydło południowe z głównym wejściem

  • Styk dwóch skrzydeł

  • Okrągła baszta

  • Skrzydło zachodnie