Budowa linii kolejowej z Diakofto do Kalavrity trwała od 1885 do 1895 roku. Kolejka powstała roku dzięki premierowi Charilaos’owi Trikoupis’owi i była jednym z ambitniejszym projektów inżynieryjnych swoich czasów, której początek dali francuscy oraz włoscy inżynierowie.

Pierwotnie służyła do zwożenia na wybrzeże Zatoki Korynckiej minerałów wydobywanych w Górach Chelmos. Jest nazywana „odontotos”, czyli „zębatka” ze względu na mechanizm, który został w niej zastosowany by mogła bezpiecznie wspinać się po zboczach gór. Większość trasy pokonuje na tradycyjnych torach, a gdy nachylenie przekracza 10% przemieszcza się po torach zębatych. Trudne warunki terenowe, w tym bardzo duża różnica wysokości bezwzględnej między punktami końcowymi linii (720 metrów), wymusiły poprowadzenie toru w niekonwencjonalny, a zarazem trudny dla budowniczych sposób. Pociągi pokonują po drodze 6 tuneli, przejeżdżają po rozpiętych wysoko nad górską rzeką Vouraikos mostach (40 konstrukcji stalowych i 9 kamiennych), w kilku miejscach przeciskają się po bardzo wąskich półkach i pod nawisami skalnymi. Malowniczość trasy i niezwykłość jej przebiegu czyni dziś kolejkę jedną z największych atrakcji turystycznych tej części Grecji. Kolejka pokonuje 22 km z prędkością 30 do 40 km/godzinę na szynach konwencjonalnych i 6 do 15 km/godz. na torach zębatych. Cała trasa jest bardzo malownicza i zjawiskowa, ponieważ wiedzie przez Góry Chelmos i wąwóz Vouraikos, wyżłobiony przez rzekę o tej samej nazwie. Rzeka w wąwozie formuje mniejsze i większe wodospady, które podczas wiosennych roztopów stają cię bardzo rwące. Mniej więcej w połowie drogi w miejscowości Zahlorou można zwiedzać klasztor Mega Spileon (tę samą nazwę nosi miejscowa stacja).

Kalavrita i okolice wzbudzają zainteresowanie turystów przez niemal cały rok swoim wyjątkowym krajobrazem, bogatą historią i ważnymi zabytkami. Pokonanie całej 22-kilometrowej trasy zajmuje około godziny. W 1943 roku Kalvarita była miejscem holokaustu podczas okupacji niemieckiej, natomiast w niedaleko położonym Klasztorze Agia Lavra rozpoczęło się powstanie greckie w 1821 roku. Kalavrita jest również słynnym ośrodkiem sportów zimowych, jednym z największych w Grecji. Kolejka jest czynna przez cały rok i kursuje na tej trasie kilka razy dziennie.

Diakofto jest położone nad Zatoką Koryncką, około 70 km na północny-zachód od Koryntu, przy drodze nr 8A.

Zdjęcia pochodzą z filmu nakręconego kamerą VHS w sierpniu 1996 roku i niestety nie są najlepszej jakości.

  • Stacja Diakofto

  • Pierwotnie kolejka była parowa

  • Zębatka

  • Kolejka wjeżdża na stację

  • Wjazd do tunelu

  • Mijanka

  • Stacja Mega Spileon