Akrotiri to wieś na greckiej wyspie Santoryn (Cyklady), na terenie której znajdowało się starożytne miasto, zniszczone i przysypane 20-metrową warstwą popiołu przez wybuch wulkanu pod koniec XVII wieku p.n.e..

Pierwsze wykopaliska w Akrotiri rozpoczęto w XIX wieku, jednakże regularne prace zaczęły się w 1967 roku pod kierownictwem Spyridona Marinatosa. Do roku 2006 odkopano 12 domów, solidnie zbudowanych z ciosów kamiennych, posiadających do 3 kondygnacji. W domach znaleziono meble, część naczyń domowych, jednak drogocenne przedmioty nie zostały odnalezione, podobnie jak i ciała ludzi. Z pewnością mieszkańcy musieli spodziewać się wielkiej katastrofy, na tyle wielkiej, aby wiedzieć, że należy uciekać. Skąd o tym wiedzieli? W większości przypadków przed erupcją wulkanu następuje dość silne trzęsienie ziemi, prawdopodobnie było tak i tym razem. Ludzie zatem spakowali to, co najcenniejsze i opuścili miasto. 

Znaleziono również pozostałości waz minojskich oraz inskrypcje w piśmie linearnym B. Najciekawsze jednakże są bardzo dobrze zachowane freski przedstawiające najczęściej sceny z życia codziennego – jeden z najbardziej znanych przedstawia rybaka niosącego ryby oraz dwóch walczących chłopców. Inne freski przedstawiały między innymi kobiety z czerwonym lakierem na paznokciach oraz z pomalowanymi ustami, a także niebieskie małpy (ówcześni mieszkańcy najwidoczniej posiadali ograniczoną liczbę kolorów). Pierwsza odnaleziona osada datowana jest IV tysiąclecie p.n.e., natomiast szczyt rozwoju miasta przypada na okres pomiędzy XX a XVI wiekiem p.n.e. W tym okresie miasto obejmowało obszar ponad 20 ha i mieszkało tu kilka tysięcy ludzi, zajmujących się głównie handlem. Ulice były wąskie, mieszkania jednak obszerne zbudowane z cegły glinianej, gipsowanymi ścianami, toaletami połączonymi z kanalizacja miejską. Do niektórych domów doprowadzone były dwie rury z wodą, prawdopodobnie w jednej z nich była ciepła woda pochodząca ze źródeł termalnych. Freski i większość artefaktów znaleziona w ruinach znajduje się w muzeum archeologicznym w Firze. Cały teren wykopalisk został nakryty dachem.

Akrotiri znajduje się w południowej części wyspy.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku.

  • Wejście na teren wykopalisk

  • Fresk z Domu Kobiet

  • Fresk - papirusy

  • Fresk z Domu Kobiet

  • Fresk - małpy

  • Jedyny złoty posążek znaleziony w ruinach