Pałac w Gronowie wzniesiony został w 1918 roku dla rodziny Wolffów, po zburzeniu wcześniej istniejącego. 

Trzykondygnacyjny korpus główny rezydencji założony został na nieregularnym rzucie zbliżonym do kwadratu, z dwoma wydatnymi ryzalitami od strony elewacji ogrodowej i ryzalitem od frontu poprzedzonym podjazdem w formie rotundy wspartej na kolumnach. Od strony północnej do części głównej przylega prostokątne, wydłużone, dwukondygnacyjne skrzydło, częściowo w konstrukcji szkieletowej w wypełnieniem ceglanym. We wnętrzu zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. W reprezentacyjnym okazałym hallu: drewniane ozdobne boazerie (zachowane również w salach na parterze części głównej), klatka schodowa, drewniane wykusze w ścianie naprzeciwko wejścia, witraże, marmurowy kominek na ścianie północnej. Boazerie są zdobione elementami architektonicznymi – pilastrami z jońskimi głowicami. W sali południowo – zachodniej położonej w amfiladzie pomieszczeń parteru zachował się marmurowy kominek. W części głównej pałacu zachowała się w znacznym stopniu pierwotna stolarka (m.in.drzwi wejściowe główne z nadświetlem i wewnętrzne z supraportami). W reprezentacyjnych pomieszczeniach na parterze ( z wyjątkiem hallu ) zachowane sztukaterie. Ściany przedsionka ( od frontu ) wyłożono polerowanym granitem, a na posadzce ułożono płytki terakotowe.  Podłogowe płytki ceramiczne zachowały się również w pomieszczeniach zaplecza kuchennego. Ponadto z dawnego wyposażenia zachowała się winda kuchenna do pokoju kredensowego, piec kuchenny, a także szafa chłodnicza. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym z przełomu XIX i XX wieku.

Po pierwszej wojnie światowej rodzina Wolffów sprzedała majątek księciu Włodzimierzowi Puzynie. W latach 1936-37 w dobrach gronowskich przeprowadzono częściową parcelację majątku. W czasie okupacji hitlerowskiej mieściła się w pałacu szkoła rolnicza, a od 1944 roku – szpital polowy. W 1945 roku pałac stał się siedzibą polskiej szkoły rolniczej. Mimo dewastacji dokonanej po II wojnie światowej, oraz licznym przeróbkom nadal widoczne są ślady wspaniałej przeszłości pałacu i parku. Obecnie rezydencja jest własnością gminy Lubicz i w dalszym ciągu pełni funkcję szkoły. 

Gronowo jest położone 16 km na północny-wschód od centrum Torunia, przy drodze nr 15 do Kowalewa Pomorskiego. Pałac znajduje się 300 metrów na południe od szosy. 

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Podjazd w formie rotundy

  • Podjazd w formie rotundy

  • Boczne skrzydło

  • Boczne skrzydło

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna skrzydła