Van Gogh Museum – muzeum w Amsterdamie poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Gmach Muzeum van Gogha został oddany do użytku w 1973 roku, w 1999 roku został wyremontowany i częściowo przebudowany. Trzon kolekcji stanowią dzieła sztuki należące pierwotnie do Theo van Gogha, młodszego brata Vincenta. Po jego śmierci odziedziczyła je wdowa po Theo – Johanna van Gogh-Bonger (1862-1925), a po jej śmierci Vincent Willem van Gogh (1890-1978), syn tej ostatniej. W 1962 roku, na skutek starań władz, kolekcję przekazano Fundacji Vincenta van Gogha. Fundacja oddała kolekcję do Muzeum van Gogha jako stały depozyt.

Do najcenniejszych eksponatów znajdujących się w muzeum należą jego płótna: „Jedzący kartofle”, „Pokój van Gogha w Arles”, jeden obraz z cyklu „Słoneczników” oraz „Pole pszenicy z krukami” – obraz namalowany na krótko przed śmiercią Vincenta i przez wielu uważany za jego ostatni. Z czasem ekspozycję wzbogacano o kolejne, pozyskiwane na własność lub wypożyczane dzieła sztuki dziewiętnastowiecznej i eksponaty. Aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów; jest to największa taka kolekcja na świecie.

Oprócz tego zgromadzono tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. W muzeum podziwiać można także inne dzieła sztuki – prace przyjaciół malarza: m.in. Paula Gaugina, Toulouse-Lautreca oraz artystów, których van Gogh podziwiał, jak Leon Lhermitte i Jean-Francois Millet. W ostatnich latach zakupiono dzieła takich artystów jak: Claude Monet, Edouard Manet i Camille Pissarro. W kompleksie znajdują się ponadto restauracja i sklep, przeznaczone dla odwiedzających.

Muzeum van Gogha zlokalizowane jest w pobliżu Rijksmuseum, 1600 metrów na południe od Placu Dam.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Budynek muzeum

  • Vincent van Gogh - autoportret

  • Vincent van Gogh - autoportret

  • Słoneczniki