Rotterdam po raz pierwszy został wzmiankowany w 1283 roku, zaś prawa miejskie otrzymał w 1299 roku. Od XVI wieku rozpoczęto rozbudowę portu. W XVII–XVIII wieku nastąpił rozkwit miasta, dzięki handlowi głównie z Francją i Anglią, a także rozwojowi przemysłu okrętowego i sukienniczego. Od około 1850 roku, wraz z rozwojem żeglugi na Renie i przemysłu Zagłębia Ruhry, jak też znacznej rozbudowy i modernizacji portu, wzrosło światowe znaczenie miasta. W maju roku 1940, w czasie II wojny światowej Rotterdam został prawie całkowicie zniszczony nalotem dywanowym Luftwaffe.

Do najciekawszych, ocalałych zabytków zaliczyć możemy m in.:

– średniowieczny kościół św. Wawrzyńca (Grote Kerk) z 1449 roku;

– pomnik słynnego holenderskiego filozofa Erazma z Rotterdamu;

– dom Schielandshuis (obecnie siedziba muzeum historycznego);

– wybudowany w pierwszej połowie XX wieku okazały gmach ratusza miejskiego (Stadhuis);

pomnik z brązu „Rozdarte Miasto”;

– fragmenty Starego Portu.

W mieście znajduje się także kilka ciekawych muzeów: Maritiem Museum (Muzeum Morskie), Museum de Dubbelde Palmboom oraz Museum Boijmans Van Beuningen z imponującą kolekcją sztuki od średniowiecza po czasy współczesne (jedno z największych muzeów sztuki w Holandii).

Rotterdam posiada także miejsce, gdzie możemy wszystko obejrzeć z góry. Tym miejsce jest wieża widokowa – Euromast. Nie należy ona do najwyższych, jednak osoby lubiące podziwiać miasto z wysokości powinny być zadowolone. Ten punkt widokowy został zbudowany w latach 1958-60. Obecnie jest to obiekt mający 186 metrów wysokości. Początkowo jego wysokość wynosiła tylko 101 metrów – był wtedy najwyższym w mieście. Jednak w późniejszym czasie stracił swoją pozycję najwyższego. Nie mogło tak pozostać i architekci wymyślili, że dodadzą jeszcze coś od siebie. Wieża rozbudowana została o kolejne 85 metrów, co łącznie daje nam dzisiejsze 186 metrów. W pogodne dni z wieży roztacza się widok nawet do 30 km, co ciekawe możemy zobaczyć stamtąd nawet Hagę. Na pierwszym poziomie, który składa się z dwóch kondygnacji (położonych na 96 i 101 metrze) znajdziemy restaurację. Poziom ten potocznie został nazwany „gniazdem kruka”. Drugi poziom, a w zasadzie druga część wieży i kolejny punkt widokowy, to Euroscoop. Jest to platforma w kształcie koła, do której wchodzą odwiedzający, następnie zostaje zamknięta i powoli (jednocześnie delikatnie obracając się wokół własnej osi) wjeżdża na szczyt wieży. Nie wychodzimy z niej, oglądamy wszystko od środka siedząc w okręgu. Całość przez cały czas się kręci nawet wtedy, gdy osiągnie już ostateczną wysokość. Podczas zjazdu w dół nadal się przekręca, dzięki czemu możemy obejrzeć wszystko dokładnie na każdej wysokości. Wejście na Euroscoop znajduje się ok 14 metrów nad pierwszym poziomem. Tam też znajduje się „mały balkon”, z którego możemy podziwiać widoki, czekając na wjazd na górę.

Rotterdam to jeden z największych i najbardziej ruchliwych porów morskich na świecie. Stanowi on południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie zamieszkującego przez blisko 7 miliona ludzi. Po wojnie w mieście powstało także wiele nowoczesnych i wręcz futurystycznych budowli z których na uwagę zasługują m.in. Most Erasmus, Kubuswoningen (domki kostki), czy  wielofunkcyjny budynek Timmerhuis.

Rotterdam jest położony w zachodniej Holandii, 60 km na południowy-zachód od Amsterdamu, w delcie Renu i Mozy, nad Nową Mozą (ramię deltowe Renu), połączone z Morzem Północnym kanałem Nieuwa Waterweg o długości 30 km.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Euromast

  • Platforma widokowa

  • Obrotowa platforma widokowa na szczycie

  • Panorama z Euromastu

  • Autobus - amfibia