Późnobarokowa plebania rzymsko-katolicka w Hrubieszowie została wzniesiona w 1746 roku, częściowo przebudowana na przełomie XIX i XX wieku. Jest to budynek murowany z cegły, założony na rzucie prostokąta, otynkowany, parterowy, z mieszkalnym poddaszem.  Całość nakryto dachem mansardowym z lukarnami, krytym gontem i blachą. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony dwukolumnowym portykiem podtrzymującym balkon. Ryzalit tylny, niegdyś analogiczny, w późniejszym okresie został obniżony. Na elewacjach  znajdują się podziały ramowo-pilastrowe. Wnętrze jest dwutraktowe z dużą sienią i salonem. W przylegającym do plebanii ogrodzie znajdują się dwie rzeźby przedstawiające lwy.

Dzieje starej plebanii parafii św. Mikołaja łączą się z życiorysem wielkiego pisarza Aleksandra Głowackiego znanego pod pseudonimem Bolesław Prus, który w tym właśnie budynku przyszedł na świat 20 sierpnia 1847 roku. Na ścianie plebanii znajduje się tablica upamiętniająca pisarza. W sąsiedztwie znajduje się ogród plebański zamieniony na park miejski.

Hrubieszów jest położony 45 km na wschód od Zamościa, przy drodze nr 74 do granicy z Ukrainą. Kościół jest usytuowany przy ul. 3 Maja. Plebania znajduje się w centrum miasta przy ulicy 3 Maja 6.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.

  • Fasada

  • Tablica informacyjna

  • Widok od ulicy

  • Elewacja tylna