Morze Martwe położone w tektonicznym rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii, jest tak naprawdę słonym jeziorem bezodpływowym. Od strony zachodniej wody jeziora okalają Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski. Długość zbiornika rozciągającego się południkowo wynosi 76 km, a szerokość 4,5 – 16 km. Linia brzegowa jest dość wyrównana, z wyjątkiem półwyspu Lisan, dzielącego jezioro na część północną – głębszą i południową – płytszą. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 418 m p.p.m. i ciągle się obniża. Powierzchnia jeziora wynosi 1020 km kwadratowe, a maksymalna głębokość : 399 metrów. Jezioro to wykazuje bardzo duże zasolenie – średnio 28%. Na powierzchni zasolenie wynosi około 22%, a na głębokości 50 m – 36%. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać. Rzymski wódz Wespazjan, chcąc sprawdzić to zjawisko, kazał wrzucać do wody jeńców.

Kąpiel w Morzu Martwym to niezapomniana przygoda, o której potem długo się opowiada. Zdjęcia reklamujące ten teren pokazują turystów leżących na powierzchni i czytających gazetę czy przewodniki. W XX wieku ilość wody wpływającej do Morza Martwego zmniejszyła się z powodu wykorzystywania części wód Jordanu przez Izrael i Jordanię, a także zmian klimatycznych. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli. W upalny dzień odparowuje aż 7 milionów ton – wyjaśnia to dlaczego Morze się nie rozszerza. Ale w przeciwieństwie do wody, która wyparowuje, sole i inne minerały pozostają. Dlatego jest ono najbardziej słonym akwenem na ziemi. Z powodu wysokiego zasolenia żyją tu tylko niektóre formy bakterii, każda zaś ryba, która nieszczęśliwie dostanie się do jeziora z prądem rzeki szybko ginie. W średniowieczu wierzono, że ptaki nie przelatują nad Morzem Martwym, ponieważ powietrze nad wodą jest pełne trujących oparów.

Morze Martwe znane jest jako popularne uzdrowisko od czasów starożytnych. Powodem wielkiej popularności są korzystne właściwości wody i powietrza. Przeciwdziałają one alergiom skórnym i oczyszczają oskrzela, a jod ma korzystny wpływ na funkcjonowanie pewnych gruczołów. Wykorzystuje się również działanie wód i osadów błotnych. Bogate w minerały czarne błoto oraz gorące źródła siarkowe spotykane wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i stawów. Niestety ze względu na trudne warunki geologiczne w okolicy znajdują się jedynie nieliczne uzdrowiska i kilka wydzielonych, dostępnych publicznie plaż.

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Kąpiel w morzu

  • Kąpiel błotna

  • Po kąpieli trzeba się dobrze wypłukać

  • Hotele uzdrowiska