Yardenit, to miejscowość położona nad Jordanem, gdzie rzeka wypływa z Jeziora Genezaret i zmierza do Morza Martwego. Niewiele jest w Izraelu miejsc tak spokojnych i nastrojowych jak Yardenit, gdzie Jordan płynie wśród tamaryszków, wysokich traw i gęstej roślinności. Pobyt tutaj to obowiązkowy punkt w czasie pobytu w Galilei.

Na prawym brzegu rzeki przygotowano specjalne miejsca, w których można dokonać obrzędu chrztu. Po przejściu specjalnej hali i bramek bezpieczeństwa wiele osób przebiera się w białe szaty, takie jak alba (które można wypożyczyć w miejscowej przebieralni) i wchodzi powoli do coraz głębszej wody, by na koniec całkowicie się w niej zanurzyć. Część turystów zdejmuje tylko buty i wchodzi po kolana do Jordanu by odnowić przyrzeczenia Chrztu Świętego. Wg. Biblii Św. Jan Chrzciciel udzielił Jezusowi chrztu w zupełnie innym miejscu – 8 km za Jerycho, gdzie Jordan uchodzi do Morza Martwego, jednak z powodu waśni terytorialnych teren ten jest dla większości niedostępny. 

Ośrodek Yardenit został wybudowany przez mieszkańców pobliskiego kibucu Kinneret, z myślą o tysiącach podróżnych. Tu miejscowi ofiarują turystom i pielgrzymom możliwość symbolicznego powtórzenia chrztu w wodach Jordanu poprzez zanurzenie. 

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Chrzest w obrządku wschodnim