Murowany zamek W Jeleniej Górze został zbudowany przed rokiem 1291 przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Warownię wzniesiono na górze zwanej wzgórzem Bolesława Krzywoustego, na północny-zachód od centrum miasta. Według tradycji istniał tu na początku wieku XII gród, wzniesiony przez Bolesława Krzywoustego. Warownia stała z dala od miasta i nie była związana z jego fortyfikacjami, stanowiła jedynie centrum władzy książęcej. Nie znamy rozplanowania ówczesnego założenia, prawdopodobnie składało się z kamiennych i drewniano-ziemnych budynków i było otoczone kilkoma suchymi fosami.

         W XIV wieku zamek jeleniogórski, po przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego w ręce Luksemburgów czeskich, zostaje oddany w lenno możnym rodom rycerskim.  W roku 1428 został  zajęty przez wojska husyckie i w roku 1430 zniszczony przez mieszczan jeleniogórskich. Nieodbudowana warownia opustoszała już przed rokiem 1449 i szybko popadła w ruinę. Po dawnym zamku pozostały śladymurów oraz umocnień ziemnych na zachodnim stoku Góry Krzywoustego. Przeprowadzone w latach 1958-59 prace archeologiczne potwierdziły istnienie obu siedzib.

         Obecnie na szczycie wzgórza  znajduje się wybudowana w 1911 roku, wieża widokowa (22 m), z racji charakterystycznego dachu zwana Grzybkiem, z której rozpościera się panorama na Karkonosze oraz miasto. Przy jej budowie zniszczono pozostałości murowanego zamku i grodziska. Początkowo na jej szczycie i u jej stóp funkcjonowała restauracja, która po wojnie została zlikwidowana. Od tamtego okresu budynek popadał w ruinę. Kilkakrotna renowacja uchroniła wieżę przed zawaleniem. Obecnie budynkiem opiekuje się Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, a wstęp na taras widokowy jest bezpłatny.

         Jelenia Góra położona jest u stóp Karkonoszy około 95 km na południowy zachód od Wrocławia.

         Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Wieża widokowa na szczycie

  • Kamień informujący o zamku