Budowę kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie rozpoczęto w 1913 roku, według projektu architekta Jana Tarczałowicza. W latach 1920-32 stopniowo ozdabiano świątynię, fundując kolejne ołtarze i elementy wyposażenia. W roku 1966 kościół ozdobiono polichromią ornamentalną i figuralną. W roku 1980 rozebrano grożącą zawaleniem wieżę i wzniesiono całkowicie nową,  posadowioną na kamiennej kruchcie.

Trójnawowa świątynia została zbudowana na planie krzyża łacińskiego, z transeptem z ramionami zamkniętymi trójbocznie. Kościół jest drewniany, oparty na konstrukcji zrębowo-słupowej, oszalowany deskami, kryty blachą z górującą nad nim wieżą. Wieża posiada pochyłe ściany, jest szalowana deskami, w dolnej części czworoboczna, przykryta ostrosłupowym hełmem. Na skrzyżowaniu naw została umieszczona sygnaturka z latarnią. Wnętrze kościoła nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym, wspartym na dekoracyjnych podporach. Całość zdobi oryginalna polichromia, nawiązująca do sztuki wschodniej, wykonana w 1966 przez krakowskich artystów Teresę Stankiewicz i Witolda Damasiewicza. Neoromański ołtarz główny wykonany przez Franciszka Adamka w 1920 roku. Umieszczono w nim obraz Matka Boża Nieustającej Pomocy, który przesłaniany jest obrazem Święty Józef. Ołtarze boczne są również neoromańskie, wykonane przez Antoniego Wróbla w 1932 roku. Do wyposażenia kościoła należą również: kamienna chrzcielnica, wykonana w 1932, zwieńczona jest pokrywą, na której siedzi gołąb, symbolizujący Ducha Świętego; ambona wykonana z drewna i ozdobiona płaskorzeźbami, przedstawiającymi Chrystusa Dobrego Pasterza oraz Ewangelistów oraz  8-głosowe organy, wykonane w 1930 roku w firmie Rieger. Na placu przed kościołem znajduje się wolno stojąca dzwonnica, na której wiszą trzy dzwony.

Jurków jest położony około 14 km na zachód od Limanowej, przy lokalnej drodze do Mszany Dolnej. Kościół znajduje się w centrum wsi.

Zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.

  • Dzwonnica