Późnoklasycystyczny pałac w Kaleniu został zbudowany w latach 1840-45 z inicjatywy Seweryna Jańskiego, który kupił posiadłość w 1836 roku. Rezydencja jest jedną z najpiękniejszych romantycznych budowli na Mazowszu.

Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, na wysokim podpiwniczeniu. Jest ona częściowo parterowa, a częściowo piętrowa. Elewacja frontowa znajduje się od strony wschodniej i zdobi ją piętrowy portyk kolumnowy z umieszczonym w głębi balkonem. Dodatkowo zwieńczona jest balustradową attyką, obecną również w części południowej. Od zachodu i południa budowla posiada półkoliste ryzality. Do południowego przylega taras. W narożniku północno-zachodnim znajduje się okrągła wieżyczka nawiązująca do architektury wschodu, która dominuje na tle całej bryły. Całość nakryta jest czterospadowym, blaszanym dachem. Z pierwotnego wystroju wnętrza pozostała oryginalna klatka schodowa, piękne piece kaflowe i kominki. Sale pałacowe są wyposażone w antyczne meble i wystrój. W salach wykonano prace sztukatorskie, a kryształowe żyrandole nadają romantyczny klimat. Pałac otoczony siedmiohektarowym zabytkowym parkiem, gdzie dęby i modrzewie mają po sześćset lat,a dwa stawy są pełne ryb. Do pałacu prowadzi odnowiona brama wjazdowa.

W tym pałacu Kazimierz Brandys umieścił akcję zapomnianej dziś powieści „Antygona”. Jańscy sprzedali dobra kaleńskie Ludwikowi Makomaskiemu w 1889 roku. Następnie należał do: Wacława Makomaskiego (1894-1901), Wojciecha Mieszkowskiego (po 1901), Adama Konarskiego (od 1911), a od 1918 do 1927 roku pałac był w posiadaniu księżnej Jadwigi Lubomirskiej (z Jełowickich). Za czasów księżnej czasy świetności przeżywał park. Była ona też fundatorką kapliczki Matki Boskiej, która znajduje się tu do dziś. Ostatnim właścicielem Kalenia był Stanisław Okęcki. W roku 1945 majątek został upaństwowiony. Folwark zaadaptowany został na PGR. Po przebudowie wnętrz urządzono w pałacu przedszkole i ośrodek zdrowia. W ciągu następnych lat kilka instytucji próbowało zagospodarować pałac, ale zawsze plany te rozbijały się o brak finansów. Kilka lat temu pałac przejęło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Po remoncie pałac służył  jako dom wypoczynkowy. Od roku 1992 pałac dewastowany przez poprzednich współwłaścicieli został ostatecznie nabyty przez osobę prywatną. Nowym prywatnym właścicielem pałacu został Czesław Adamowicz herbu własnego, wywodzący się ze znanego polskiego rodu szlacheckiego na Litwie. W roku 2009 pałac udostępniony został dla gości – możliwe jest wynajęcie go dla potrzeb imprez, uroczystości, czy konferencji. Obiekt posiada sale balowe dla dwustu gości, oraz miejsca noclegowe. W pałacu artysta umieścił swoje studio nagraniowe, oraz jazzowy bar nocny. 

Kaleń jest położony 13 km na południe od Białej Rawskiej, przy lokalnej drodze do Nowego Miasta nad Pilicą. Pałac znajduje się w centrum wsi, po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2010 roku.

  • Brama wjazdowa i pałac

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja południowo-zachodnia

  • Elewacja tylna z wieżą

  • Elewacja boczna z wieżą