Drewniany kościółek „Wang” został przeniesiony z norweskiej miejscowości Vang pod koniec pierwszej połowy XIX wieku. Pierwotnie świątynia zakupiona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV miała stanąć na Wyspie Pawiej koło Berlina, jednak dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca została złożona w Karpaczu na stoku Czarnej Góry na wysokości 885 m n.p.m. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło 28 lipca 1844 roku.

Świątynia została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Architektura świątyni łączy elementy sztuki romańskiej z ludową, nordycką. Przy drzwiach wiodących  do świątyni znajdują się dwie półkolumny ozdobione plątaniną wężów i roślin, a na kapitelem stoją stylizowane lwy. Na portalu znajduje się napis w piśmie runicznym, a w górnych narożnikach umieszczono uskrzydlone smoki. Świątynia jest otoczona krużgankiem, który służył jako izolacja przed zimnem i był miejscem pokuty. Tam też dawniej zostawiano broń i sieci. Szczyty dachowe zdobią sterczyny w kształcie otwartych smoczych paszcz, co upodabnia je do charakterystycznych dekoracji łodzi Wikingów. Pierwotnie budowla nie posiadała granitowej dzwonnicy, której zadaniem jest chronić świątynię przed silnymi porywami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki. Obok kościółka znajduje się stary cmentarz, a sam kościółek jest użytkowany przez parafię ewangelicko-augsburską i można go zwiedzać gdy nie odbywają się nabożeństwa.

Karpacz jest położony 22 km na południe od Jeleniej Góry, u podnóża Śnieżki, przy drodze nr 366. Świątynia znajduje się w Górnym Karpaczu przy ul. Na Śnieżkę 8.  

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2005 roku.

 

 

 

  • Kościół i dzwonnica

  • Kościół i dzwonnica

  • Kościół i dzwonnica

  • Kościół i dzwonnica